INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Një sëmundje vdekjeprurëse godet Europën. Regjistrohen 18 viktima

Një sëmundje vdekjeprurëse godet Europën. Regjistrohen 18 viktima

Publikuar më: 15:50 14-09-2018

Mjekët holandezë paralajmëruan për fuqizimin e baktereve të meningokut, të cilat mund të shkaktojnë helmim të rëndë të gjakut dhe madje të çojnë në meningjit, inflamim akut të trurit dhe membranave të kurrizit. Deri më tani, 78 njerëz kanë kontraktuar llojin meningokoku W, dhe 18 prej tyre kanë vdekur si pasojë e virusit.
Shifra është tre herë më e lartë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar kur vdiqën gjashtë persona. Sëmundja është shumë ngjitëse dhe mund të kalojë nga personi në person, sipas raporteve. Ekspertët janë të shqetësuar nga rritja e pashpjegueshme e sëmundjes vdekjeprurëse, e cila më së shumti godet adoleshentët midis moshës 15 dhe 19 vjeç. Përveç rritjes së numrit të viktimave, mundësia e përhapjes së sëmundjes është rritur gjithashtu. Instituti Kombëtar i Holandës për Shëndetin Publik dhe Mjedisin (RIVM) filloi një fushatë të re vaksinimi të përshtatur ndaj të rinjve. Çdo qytetar holandez i cili ka mbushur 14 vjeç ka të drejtë të marrë një vaksinë për bakteret e meningokokut. Sëmundja jeton në hundë dhe në fyt të një personi, por jo të gjithë do të sëmuren prej saj.
Ata që kontraktojnë meningjit mund të trajtohen me antibiotikë, me afërsisht një në dhjetë njerëz që vdesin, varësisht nga lloji i saktë i baktereve të meningokokut. Ata që mbijetojnë mbajnë efekte afatgjata të tilla si humbja e një gjymtyre, humbja e dëgjimit apo vuajtja e dëmtimit të përhershëm të trurit. Me disa njerëz, bakteret mund të shkaktojnë helmim të rëndë të gjakut të quajtur sepsis meningokokal. Kjo sëmundje e sulmon gjithë trupin dhe mund të mbyllë organet vitale brenda një ore. Prindërve u kërkohet të jenë në roje për simptomat e mundshme që fëmijët e tyre mund të shfaqin.

“Nëse një fëmijë sëmuret seriozisht në dhjetë ditët e para me ethe dhe ndoshta vjellje, ngurtësi të qafës, zvogëlim të vetëdijes ose pika të kuqe në lëkurë, ju këshillojmë që të vizitoni urgjentisht mjekun tuaj”, paralajmëroi qeveria në një njoftim

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.015979051589966
    array(1) { ["section"]=> string(70) "nje-semundje-vdekjeprurese-godet-europen-regjistrohen-18-viktima-71682" }