INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Në dhjetor do bëhet transplantimi i parë i kokës, vullnetar një 30 vjeçar [FOTO/VIDEO]

Në dhjetor do bëhet transplantimi i parë i kokës, vullnetar një 30 vjeçar [FOTO/VIDEO]

Publikuar më: 13:05 20-11-2017

Para një viti neuroshkecëtari italian Sergio Canavero tronditi botën kur deklaroi se do kryej transplantimin e parë të një koke njeriu.

Ky operacion që tingëllon si ndonjë film horror pritet të realizohet në dhjetorë të këtij viti.

Canavero ka njoftuar se për këtë operacion që mund të ndryshojë historinë e njerëzimit, ka dal vullnetar një 30 vjeçar rus, Valer Spiridonov.

Spiridonov vuan nga një sëmundje e rrallë neurore që i ka shkaktuar paralizë të plotë të trupit, vështirësi në frymëmarrje dhe gëlltitje.

Neuroshkencëtari ka deklaruar se operacioni me 30 vjeçarin do të jetë i suksesshëm pasi ka zhvilluar disa teknika të reja për të rilidhur shpinën, enët e gjakut dhe nervat.

Mësohet se eksperimenti i pare është bërë në një majmunë dhe pas 18 orësh operacion, u mbyll me sukses.

 

russia-health-head-transplant.jpgPicMonkey-Collage-80-1000x550.jpgHead-Transplant-Featured-Image-1.png6544438-3x2-940x627.jpg

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0012249946594238
    array(1) { ["section"]=> string(83) "ne-dhjetor-do-behet-transplantimi-i-pare-i-kokes-vullnetar-nje-30-vjecar-foto-42477" }