INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Mosha dhe etnia rrit riskun për alergjitë me bazë ushqimin [VIDEO]

Mosha dhe etnia rrit riskun për alergjitë me bazë ushqimin [VIDEO]

Publikuar më: 17:23 27-10-2017

Kur njerëzit mendojnë për alergji ushqimore, besojnë se shumica e tyre shfaqen që në fëmijëri, por një hulumtim i fundit i paraqitur në Kolegjin Amerikan të Studimeve Vjetore Shkencore të Alergjisë, Astmës dhe Imunologjisë ka vërtetuar të kundërtën.
Sipas anketimeve rreth 45% e personave kanë raportuar se alergjia ushqimore është shfaqur tek ata në moshë madhore dhe jo që fëmijëri.
Sipas Dr. Ruchi Gupta rreth 3.6% e të rriturve në SHBA janë alergjikë ndaj një ushqimi dhe krahasuar me studimin e fundi të bërë në 2004 numri i alergjive është rritur me 44%.
Gjithashtu shihet një rritje të personave alergjikë ndaj bimëve me rreth 1.8% në krahasim me vitin 2008.
Por sipas të dhënave të dala jo veç moshë është një faktor që ndikon në shfaqjen e një alergjie ushqimore, por dhe etnia.
Tek personat me ngjyrë dhe aziatik zhvillimi i një alergjie ushqimore është 2.3 herë me e lartë se sa tek njerëzit e bardh.

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.001356840133667
    array(1) { ["section"]=> string(70) "mosha-dhe-etnia-rrit-riskun-per-alergjite-me-baze-ushqimin-video-40199" }