INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Modeli 3 I Tesla me nje rekord te ri

Modeli 3 I Tesla me nje rekord te ri

Publikuar më: 17:35 04-06-2018

Vetëm 32 orë ngarje të vazhdueshme në temperatura të larta, por dy banorë të Kolorados kanë vendosur një rekord të ri "hypermiling" duke e ngare modelin e tyre Tesla 3 me një karikim te vetëm per nje distance prej 975 kilometrash. Ata munden një rekord të mëparshëm prej 900 kilometrash nga një Modeli Tesla S P100D.

Hypermiling është një teknikë e përdorur për të ruajtur gazin (ose në këtë rast, energjinë elektrike) që përfshin lëvizjen me një shpejtësi të ulët dhe të qëndrueshme me përdorim minimal të frenave të automjetit. Kolumbianët Sean Mitchell dhe Erik Strait u nisën për të arritur një rekord në Modelin e tyre 3 javën e kaluar, duke synuar të pershkonin 1100 kilometra me një karikim të vetem. Ata nuk arritën qellimin e tyre, por ata vendosen një record te ri për Modelin 3.

Article Logic
Execution time: 2.7588949203491
array(1) { ["section"]=> string(42) "modeli-3-i-tesla-me-nje-rekord-te-ri-60668" }