INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Menopauza, disa simptoma që nuk duhet t’i injoroni

Menopauza, disa simptoma që nuk duhet t’i injoroni

Publikuar më: 15:14 13-11-2017

Menopauza është procesi kur një grua ndalon të ketë periodat e saj dhe nuk është më në gjendje të mbesë shtatzënë në mënyrë të natyrshme. Zakonisht ndodh në mes moshave 45 dhe 55 vjeç kur nivelet e estrogjenit bien.

Në këtë fazë është e rëndësishme që të dihen se cilat janë disa nga simptomat që ju shumë lehtë mund t’i injoroni.
Rënia e flokëve, alergjia

Gjatë menopuzës dhe sistemi imunitar përjeton ndryshim, kjo mund të çojë në më shumë ndjeshmëri ndaj alergjive që nuk mund të keni pasur më parë .

Thonjtë e brishtë

Nivelet e luhatshme të estrogjenit gjatë menopauzës lidhen me thonjtë e brishtë.

Disa prej sipmptomave të tjera janë ndryshimet në erën e trupit, gojë e thatë, ndjenjat e goditjeve elektrike dhe mpirjet e gjymtyrëve

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0011789798736572
    array(1) { ["section"]=> string(55) "menopauza-disa-simptoma-qe-nuk-duhet-t-i-injoroni-41808" }