INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS

Mrekulli nga Grenlandë! Shkëputet ajsbergu madhështor...[VIDEO]

Publikuar më: 08:33 12-07-2018

Një grup shkencëarësh kanë xhirruar një pamje të rrallë, kur një ajsberg gjigant me një gjatësi prej 6 km shkëputet nga një akullnajë në Grenlandë. Eksperti Denise Holland nga Universiteti i Nju Jorkut, filmoi këtë moment dhe ka nisur kërkimet për shkaqet e rritjes së nivelit të deteve në mbarë botën.

“Rritja globale e nivelit të detit është e pamohueshme. Duke parë se si akujt shkëputen nga akullnajat, ne mund të themi se domethënia e saj të lë pa frymë,” tha udhëheqësi i ekipit David Holland.
Ekipi ka matur një zonë katër milje në mes të Manhattan, NYC, për të ilustruar madhësinë monumentale të ajsbergut.
Ndaj ata thonë, se rritja e temperaturave globale vazhdon të shkrijë akullnajat. Ekipi thotë se po vazhdojnë të studiojnë shkaqet e rritjes së nivelit të detit në një përpjekje për të ndihmuar në parashikimin dhe planifikimin e ndryshimeve klimatike.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0089900493621826
    array(1) { ["section"]=> string(65) "mbrekulli-nga-grenlande-shkeputet-ajsbergu-madheshtor-video-64739" }