Këto janë ushqimet që do t’ju zgjojnë më mirë se kafeja e mëngjesit [FOTO]

Aug 13, 2017

Tërshëra

Falë indeksit të ulët glicemik, një matës i shpejtësisë me të cilën trupi i përthith karbohidratet për t’i kthyer në energji, tërshëra është ushqimi ideal për në mëngjes. Duke qenë se përthithet ngadalë, tërshëra do t’ju mbajë aktivë gjithë mëngjesin, pa ju ezauruar në pak orë si kafeina apo pijet me sheqer.

40b1c6b7cf8cbf2483e8097217eb62cb.jpg

Vezët

Duke qenë të pasura në proteina, vezët do t’ju sigurojnë energji për të gjithë ditën.

d24a52d3087465179179321126841775.jpg

Mentja

Ekspertët kanë arritur në përfundimin se aroma e mentes i bën njerëzit më të vëmendshëm dhe pakëson lodhjen.

a794a75aff3c2c62a4bf5c8277727b8c.jpg

Uji

Po, uji është gjëja e parë që mund t’ju ndihmojë të zgjoheni edhe dehidratimi minimal mund t’ju bëjë të ndiheni sikur keni mjegull në kokë.

94c3988f5338d8a61636e14d002f2262.jpg

Uthulla e mollës

Një përzierje me ujë mjaltë dhe uthull molle, është një mënyrë që njerëz të shumtë e përdorin për t’u zgjuar pasi i jep një dozë të mirë energjie.

63f0edde5f112f9f458f8d93a7072e05.jpg

Gjethet jeshile

Konsumimi i jeshilllëqeve të freskëta është një nga mënyrat më të mira për të mbajtur lart nivelet e energjisë.

d44b92e92022609477c0ef31b7354c65.jpg

Farat Chia

Të pasura me omega 3, farat chia përshpejtojnë aktivitetin e trurit.

1f13268a7a1264aecf416d7ad5e1c6da.jpg

radio TV
Vere do te thote!

Facebook

LIKE Shqip Top 10

poll