INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Kush fle më pak pi më shumë alkool

Kush fle më pak pi më shumë alkool

Publikuar më: 11:34 31-12-2018

Netët pa gjumë dhe pirja e alkoolit janë shumë të zakonshme për prindërit gjatë sezonit të festive. Një kompani suedeze krijon aplikacionin për alarmet në orë zhvilloi një studim. “Cikli i gjumit” vëzhgoi më shumë se 1.000 të rritur dhe adoleshentë të SHBA-ve në lidhje me gjumin e prindërve dhe zakonet e pijes gjatë pushimeve. Sipas studimit, 53 për qind e prindërve humbasin gjumin gjatë festave për shkak të stresit, krahasuar me 23 për qind persona që nuk janë prindër. Gjashtëdhjetë e gjashtë për qind e prindërve do të qëndrojnë deri në fund të blerjeve online për dhurata e festive, gjë që çon në më shumë netë pa gjumë. Studiuesit thonë se vetëm 37 për qind e e personave që nuk janë prindër bëjnë të njëjtën gjë. Sa për kënaqësinë në konsumimin e alkoolit, studimi thotë se arsyet kryesore që prindërit pinë më shumë gjatë sezonit të festave janë pushimet sezonale por edhe për arsyen e thjesht se kjo është "periudha më e mrekullueshme e vitit". Organizatorët e studimit thonë se mungesa e gjumit që përjetojnë njerëzit gjatë pushimeve shpesh mund të çojë në mbingarkesë, duke përfshirë pijen e tepruar. Sa për mënyrën se si të ndihmoni prindërit e privuar nga gjumi, ekspertët sygjerojnë që tu blini atyre dhurata të lidhura me gjumin, si jastëk, shtrat ose dyshek.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.010449886322021
    array(1) { ["section"]=> string(40) "kush-fle-me-pak-pi-me-shume-alkool-83107" }