INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Kujdes! Konsumimi i madh i alkoolit shkak për 6 lloje kanceri [VIDEO]

Kujdes! Konsumimi i madh i alkoolit shkak për 6 lloje kanceri [VIDEO]

Publikuar më: 19:06 09-11-2017

Sa më shumë alkool të pini, aq më shumë ka gjasë që të diagnostikoheni me një nga 6 llojet e kancerit. Ky eshte paralajmërimi i onkologëve amerikane.
Konsumimi i alkoolit, madje edhe në sasi të vogla është përgjegjës për 5% të vdekjeve nga kanceri.
Shoqata Amerikane e Onkologjisë Klinike ka këshilluar amerikanët që të ulin sasinë e konsumit të alkooleve pasi në këtë mënyrë mbrohen nga kanceri i mëlçisë,i pankreasit, i stomakut, i gjirit, i gojës dhe kolisteroli.
Zbuluesit rekomandojnë që gratë duhet të pinë maksimumi 8 gota në javë e ndërsa burrat rreth 14 gota në javë.
Një statistikë e fundit e publikuar nga JAMA Psychiatry raporton se rreth 73% e amerikaneve konsumojnë rregullisht alkool.

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0017721652984619
    array(1) { ["section"]=> string(72) "kujdes-konsumimi-i-madh-i-alkoolit-shkak-per-6-lloje-kanceri-video-41467" }