INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS

KSHH, gjysma e shqiptarëve duan të ikin! Shkaqet...[VIDEO]

Publikuar më: 14:46 20-12-2017

Thuajse gjysma e shqiptarëve duan të lënë vendin e shumë të tjerë e kanë bërë dhe po kërkojnë azil apo kontrata pune në vende të BE. Në këto kushte Komitetit Shqiptar i Helsinkit ka mbajtur një takim në 27 vjetorin e krijimit dhe ka raportuar mbi këtë situatë alarmante. Drejtoresha e kësaj organizate, Erida Skëndaj raporton opinionet e të rinjve.
“Nga biseda me të rinj kemi konstatuar që shumë nga ta duan të lënë vendin. Edhe barometri i ballkanit ka publikuar raportin që flet se gjysma e shqiptarëve duan të ikin dhe të dhënat janë shqetësuese,” tha Skëndaj.
Skëndaj rendit dhe faktorët që detyrojnë shqiptarët të largohen: “Papunësia, varfëria, mungesa e shpresës.”
Në kremtimin e 27 vjetorit të Komitetit Shqiptar të Helsinkit përfaqësues të tij, por dhe ish zyrtarë kanë ndarë kujtimet e një pune të palodhshme me fokus respektimin e të drejtave të njeriut.

 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00087618827819824
    array(1) { ["section"]=> string(52) "kshh-gjysma-e-shqiptareve-duan-te-ikin-shkaqet-45430" }