INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Konsumimi e tepërt i kësaj ëmbëlsire sjell dëmtim të zemrës [VIDEO]

Konsumimi e tepërt i kësaj ëmbëlsire sjell dëmtim të zemrës [VIDEO]

Publikuar më: 13:02 01-11-2017

Administrata e ushqimit dhe drogës nga ngritur alarmin se shumë njerëz janë paraqitur me ritme të parregullta zemrës pas natës së Halloween-it.

Sipas tyre shkak për këtë janë konsumimi i tepërt i haribove të zeza që janë dhe të preferuara për këtë festë.

Ekspertët paralajmërojnë që konsumimi i i ëmbëlsirave të zeza duhet të jetë i pakët pasi ato shkaktojnë ritme të parregullta. 

Sipas mjekëve haribot e zeza që përgatiten me xhelatin të zezë kanë në përbërje dhe glycyrrhizin, agjent ëmbëltues i cili merret nga rrënjët e shkurreve.

Konsumimi i tij në mas sjell një rënie të nivelit të kaliumit i cili ndikon drejtpërdrejt dhe në ritmit jo normal të zemrës, ku në disa raste mund të jetë dhe fatale.

Likuiricia, shkurrja nga e cila merret dhe përbërësi kryesor i kësaj ëmbëlsirë rritet në Turqi, Greqi dhe Azi.

Kryesisht ajo përdoret për ilaçet që kurojnë sëmundjet si ulcerë, bronke, kollën dhe infeksione të tjera.

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0014159679412842
    array(1) { ["section"]=> string(71) "konsumimi-e-tepert-i-kesaj-embelsire-sjell-demtim-te-zemres-video-40632" }