INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Kocijançiç: Kriteret pastaj anëtarësimi i Serbisë në BE

Kocijançiç: Kriteret pastaj anëtarësimi i Serbisë në BE

Publikuar më: 16:57 14-09-2018

Para pranimit në Bashkimin Evropian Serbia duhet t’i plotësojë kriteret përfundimtare në mënyrë të qartë dhe të vazhdojë punën në marrëveshjen mbi normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, ka deklaruar për Radio Evropa e Lirë zëdhënësja e përfaqësueses së lartë e BE Maja Kocijançiç.
“Serbia është ajo e cila duhet të bëjë atë çfarë është e nevojshme për përparim në procesin e zgjerimit. Gjithashtu, është përcaktuar qartë se duhet vazhduar puna në marrëveshjen në mes të Beogradit dhe Prishtinës për normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve. Kjo punë këtu është në vazhdim dhe ne e kemi qenë të qartë se cilat janë pritjet tona”. Kështu është përgjigjur ajo në porosinë e kryetarit serb Aleksandar Vuçiç, i cili në intervistën dhënë Reutersit ka thënë se në rast të arritjes së marrëveshjes me Prishtinën. “Serbia duhet të marri garanci të qarta se do të jetë anëtare e Bashkimit Evropian në vitin 2025”.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0081789493560791
    array(1) { ["section"]=> string(60) "kocijancic-kriteret-pastaj-anetaresimi-i-serbise-ne-be-71704" }