INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Këto ushqime ndihmojnë në pastrimin e fytyrës

Këto ushqime ndihmojnë në pastrimin e fytyrës

Publikuar më: 20:22 28-09-2017

Ju në fakt mund të ndihmoni lëkurën tuaj përmes dietës. Ajo që ju hani reflekton në pamjen e jashtme.

Bajamet
Bajamet janë plot me vitaminë E dhe mund t’ju ndihmojnë të ruani lëkurën e shëndetshme. Gjithashtu vitamina E mund të mbrojë lëkurën nga dëmtimet e shkaktuara nga dielli.

Salmon ose ton
Ushqimi i peshkut i siguron trupit biotinë.

Lëng portokalli
Lëngu i portokallit ju mban të hidratuar dhe Vitamina C, e cila funksionon si një antioksidant për të mbrojtur lëkurën dhe qelizat e tjera nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira në mjedis dhe në trup. Vitamina C gjithashtu ndihmon në krijimin e kolagjenit, proteina kryesore strukturore e trupit.

Farat Chia
Acidet yndyrore Omega-3 ndihmojnë në mbajtjen e membranave qelizore, duke mbrojtur lëkurën dhe duke siguruar lagështi. Farat Chia, gjithashtu janë të pasura me acide yndyrore.

Patate të ëmbla
E pasur në vitaminë A pataja e ëmbël i jep ngjyrë lëkurës.

Fara luledielli
Këto fara të vogla sigurojnë një burim të shkëlqyeshëm të vitaminës E dhe ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.

Uji
Një person që pi ujë mjaftueshëm është i detyruar të shkëlqejë pa marrë parasysh ngjyrën e lëkurës së tij / saj.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0027909278869629
    array(1) { ["section"]=> string(51) "keto-ushqime-ndihmojne-ne-pastrimin-e-fytyres-37726" }