INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Këto janë kombëtaret e mëdha që mungojnë nga Botërori “Brazil 2014”

Këto janë kombëtaret e mëdha që mungojnë nga Botërori “Brazil 2014”

Publikuar më: 14:12 12-06-2018

Në “Rusia 2018” jo vetëm lojtarët e mëdhenj do të mungojnë, por edhe kombëtaret “big”: katër herë fituesit e Botërorit, axurrët e Italisë (1934, 1938, 1982 dhe 2006), do të jenë kampionët e vetëm botëror që nuk do të jenë në Rusi verën e vitit të ardhshëm. Italia do të humbasë “emërimin” pas 60 vitesh dhe 14 kompeticione të tilla më vonë

Një rënie tjetër e dukshme do të jetë ajo e Holandës. Portokallinjtë, të dytët në Botërorin e vitit 2010 dhe të tretët në “Brazil 2014”, tashmë kishin humbur edhe edicionin e vitit 2002. Kriza e Holandës nuk është e re. Ajo nuk ishte as në “Euro 2016”. Dy mungesa të njëpasnjëshme në dy turne të mëdha janë diçka që “tulipanët” nuk e provonin që nga viti 1980.

SHBA eshte mungesa e trete me e rendesishme ne kete boteror. Një trokitje e fortë për një futboll në zhvillim dhe një ligë në zhvillim si MLS. Do të jetë hera e parë, pas shtatë pjesëmarrjeve të njëpasnjëshme, që SHBA duhet të shikojë Kupën e Botës në televizion.

Bosnja, Gana, Algjeria, Kameruni, Bregu i Fildishtë, Kili, Ekuadori, Honduras dhe do të mungojnë nga përbërja e “Brazil 2014”. Vendin e tyre, natyrisht, do ta marrin 12 Kombëtare të tjera që nuk ishin në Brazil: 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0060651302337646
    array(1) { ["section"]=> string(71) "keto-jane-kombetaret-e-medha-qe-mungojne-nga-boterori-brazil-2014-61486" }