INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Kanabisi, alternativë për trajtimin e ekzemës së lëkurës

Kanabisi, alternativë për trajtimin e ekzemës së lëkurës

Publikuar më: 12:00 02-06-2018
Kërkime nga Shoqëria Kombëtare e Ekzemave në Amerikë tregojnë se kanabisi mund të ndihmojë në përmirësimin e lëkurës. Dermatologët në Amerikë kanë bërë gjthashtu kërkime që e mbështesin metodën.
Zbulimet tregojnë përmbajtja anti-mikrob dhe anti-inflamatore, të cilët futen në receptorët e lëkurës kur aplikohet locioni, mund të minimizojw irritimin dhe skuqjen.
Ai gjithashtu mund të ndihmojë në kontrollin e bakterit që shkakton irritim të saj.
 
Dermatologët thonë se është një alternativë e mirë për trajtimin e dermatitit atopik, që është edhe ekzema më e zakonshme.
Por kjo nuk ka lidhje me tymosjen e kanabisit, pasi kjo nuk e ndihmon ekzemën, duhet aplikuar vetëm si vaj.
 
Shkencëtarë nga Universiteti i Kolorados kanë nisur gjithashtu provat mbi një përbërje në drogë për të përcaktuar nëse mund të luftojë kushtet e zakonshme të lëkurës si ekzema dhe psoriasis.
Përbërësi anti inflamator, i njohur zyrtarisht edhe si cannabidiol, është mbështetur tashmë, për shumë benefite që ka edhe nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.
Shefat e Shëndetit Botëror dhanë një faturë të pastër shëndetësore në një raport të publikuar deklaruan se nuk ka rezultate negative.
 
kanabb.jpg

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00307297706604
    array(1) { ["section"]=> string(59) "kanabisi-alternative-per-trajtimin-e-ekzemes-se-lekur-60440" }