INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Kanabisi, alternativë për trajtimin e ekzemës së lëkurës

Kanabisi, alternativë për trajtimin e ekzemës së lëkurës

Publikuar më: 13:00 02-06-2018
Kërkime nga Shoqëria Kombëtare e Ekzemave në Amerikë tregojnë se kanabisi mund të ndihmojë në përmirësimin e lëkurës. Dermatologët në Amerikë kanë bërë gjthashtu kërkime që e mbështesin metodën.
Zbulimet tregojnë përmbajtja anti-mikrob dhe anti-inflamatore, të cilët futen në receptorët e lëkurës kur aplikohet locioni, mund të minimizojw irritimin dhe skuqjen.
Ai gjithashtu mund të ndihmojë në kontrollin e bakterit që shkakton irritim të saj.
 
Dermatologët thonë se është një alternativë e mirë për trajtimin e dermatitit atopik, që është edhe ekzema më e zakonshme.
Por kjo nuk ka lidhje me tymosjen e kanabisit, pasi kjo nuk e ndihmon ekzemën, duhet aplikuar vetëm si vaj.
 
Shkencëtarë nga Universiteti i Kolorados kanë nisur gjithashtu provat mbi një përbërje në drogë për të përcaktuar nëse mund të luftojë kushtet e zakonshme të lëkurës si ekzema dhe psoriasis.
Përbërësi anti inflamator, i njohur zyrtarisht edhe si cannabidiol, është mbështetur tashmë, për shumë benefite që ka edhe nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.
Shefat e Shëndetit Botëror dhanë një faturë të pastër shëndetësore në një raport të publikuar deklaruan se nuk ka rezultate negative.
 
kanabb.jpg
Article Logic
Execution time: 0.00098705291748047
array(1) { ["section"]=> string(59) "kanabisi-alternative-per-trajtimin-e-ekzemes-se-lekur-60440" }