INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Ju mposhti stresi? Largojeni duke bërë këto …

Ju mposhti stresi? Largojeni duke bërë këto …

Publikuar më: 14:30 08-05-2018
Askujt nuk i pëlqen që të ndodhet në një situatë jo të këndshme, por kjo është një pjesë e pashmangshme e jetës. Stresi behet shkak për prishjen e ekuilibrit të jetës tonë. Po si mund ta trajtojmë? Kjo mund të realizohet mbi një bazë më të qëndrueshme duke ndërtuar një sistem të fortë në lidhje me menaxhimin e stresit. Por, nëse ndjekim disa taktika të thjeshta mund të dalim nga gjendja ku kemi rënë.
Ja hapat sipas psikologëve për të dalë nga gjendja ku keni rënë:
 
1.Ndrysho perspektivën tënde. Disa nga gjërat më stresante janë të përkohshme, por shpesh i mbivlerësojmë se sa kohë duhet të zgjasë. Kur diçka ju shkakton stres, pyesni veten “A do të ketë rëndësi për disa muaj apo vite duke filluar nga tani.
2.Hiqni dorë.Supozoni nëse jeni duke marrë në dorë një projekt të madh dhe nuk e keni idenë se nga ta nisni. Filloni me detyrat e vogla dhe shkoni gradualisht në hapat më sfidues. Kjo strategji, do t’ju ndihmojë në të ardhmen, pasi do të vlerësojë apo të trajnojë nevojat e një projekti.
3.Vlerësimi i praktikës. Zbulimi për atë që nuk punon vetëm mund të shtojë stresin tuaj. Nëse një projekt që keni nisur po ju merr mjaft kohë, përcillni mendimet tuaja apo të ndjeni mirënjohjen për punën që po bëni, dhe mënyrën e cila ju ndihmon të jetoni jetën që dëshironi. Gjërat rrallë mund të shkojnë sipas planit duke shfrytëzuar në maksimum devijimet 
4.Merrni frymë. Praktikimi i frymëmarrjes në mes të një situate stresuese zhvendos trurin tuaj nga një grindje apo acarim duke pakësuar ankthin e mëparshëm. 
5.Merrni një pushim. Ndërsa jeni gjendur në një fazë të vështirë, është e përshtatshme që të ndërmerrni një hap tjetër dhe të shkëputeni për pak nga rutina juaj e përditshme. 
 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0013260841369629
    array(1) { ["section"]=> string(48) "ju-mposhti-stresi-largojeni-duke-bere-keto-57686" }