INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Johannes Hahn rrëzon Ramën, negociatat nuk hapen në 2019 por...

Johannes Hahn rrëzon Ramën, negociatat nuk hapen në 2019 por...

Publikuar më: 10:17 10-07-2018

Komisioni për Zgjerim Johannes Hahn ka rrëzuar pretendimin e Kryeministrit Edi Rama se vitin e ardhshëm Shqipëria hap negociatat me BE. Përkundrazi Komisioneri thotë prerë se BE nuk ka vendosur për hapjen e negociatave por kjo do të merret pas vlerësimit të plotësimit të kushteve nga Shqipëria dhe Maqedonia. Këtë qëndrim e dha gjatë një prononcimi për mediat nga Samiti i BE për Ballkanin Perëndimor, i cili po mbahet në Lodër.
Johannes Hahn:
“Ne nuk kemi vendosur hapjen e negociatave nesër. Vitin tjetër do të vlerësohet ecuria e këtyre vendeve, Shqipërisë dhe Maqedonisë”.
Ndërkohë Komisioneri për Zgjerimin Hahn lajmëroi se do të vizitojë Tiranën javën e ardhshme. Vizita e tij vjen në kuadër të një turi ballkanik që nis me Shkupin dhe qëllimi saj është sqarimi i hapave të mëtejshëm të integrimit pas rekomandimit të dhënë për të dy vendet nga Komisioni Europian.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.003554105758667
    array(1) { ["section"]=> string(65) "johannes-hahn-rrezon-ramen-negociatat-nuk-hapen-ne-2019-por-64455" }