INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Jeni të vetmuar… e shpjegojnë gjenet

Jeni të vetmuar… e shpjegojnë gjenet

Publikuar më: 08:56 04-07-2018

Shpeshherë jeta moderne fajësohet se është një nga shkaktarët kryesorë të vetmisë pasi cdo ditë e më shumë njerëzit zgjedhin të jetojnë vetëm dhe të takohen rallë me familjarë dhe miq.

Megjithatë një studim i fundit hedh shumë dritë mbi vetminë duke shpjeguar se janë pikërisht gjenet fajtorë të një fenomeni të tillë.

Pra gjenet mund të jenë faktorët kryesorë që i bën njerëzit të vuajnë nga izolimi social.

Studiuesit e Universitetit Kembrixh morën në studim 450.000 njerëz dhe zbuluan 15 variacione gjenetike që mund të shkaktojnë ndjenjën e vetmisë.

Kjo do të thotë se rreth 5% e vetmisë është e trashëguar nga paraardhësit tanë.

Njerëzit neurotikë janë më të predispozuar të ndihen të izoluar.

Doktor John Perry i cili udhëhoqi dhe studimin u shpreh se ne vazhdiisht mendojmë se vetmia shkaktohet nga rrethanat sociale , por kërkimi i fundit thekson se gjenet po ashtu luajnë një rol të rëndësishëm.

Po ashtu studimi zbuloi se disa variacione gjenetike përcaktojnë edhe sesi njerëzit të shpenzojnë kohën e tyre.

Janë gjashtë variacione që i shtyjnë njerëzit të shijojnë palestrën, klubet sportive dhe vetëm një variacion lidhet me arrjen e risqeve.

Ndërsa 13 variacione të tjera gjenetike parashikojnë nëse njerëzit shkojnë në pub të paktën një herë në javë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0079820156097412
    array(1) { ["section"]=> string(41) "jeni-te-vetmuar-e-shpjegojne-gjenet-63707" }