INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Japonezët ‘’të vdesin dhe të ngjallin’’ përsëri, përmes proçesit ngri-shkri

Japonezët ‘’të vdesin dhe të ngjallin’’ përsëri, përmes proçesit ngri-shkri

Publikuar më: 11:53 02-12-2018

Japonezët njihen për çudira teknologjike. Ata përmes proçesit të ngrirjes fillimisht lënë të kuptosh se një gjallesë e gjallë ngodh, por në realitet kur nis të shkrijë vjen në jetë sërish. Një video e tillë po qarkullon në rrjetet sociale e prova është bërë me një peshk. Peshku zhytet në një enë metalike me akull. E pasi shihet që më pas ai ka ngrirë i gjithi shpikësit e kësaj metode e shkrijnë me ujë të ngrohtë dhe e sjellin në jetë. Peshku pas disa sekondash nis të përplasë bishtin. Në rastin e peshqëve ekspertët kanë analizuar përbërjen e organizmit të tyre dhe kanë zbuluar se ata i ndihmon një proteinë “antifreeze” në gjak. Me shumë të ngjarë peshku me të cilin është bërë eksperimenti duhet të jetë në ujërat e Antarktidës, pasi ata janë në gjendje të përballojnë ngrirjen për shkak të agjentëve antingrirje që ju prodhon organizmi i tyre.

 

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0095691680908203
    array(1) { ["section"]=> string(76) "japonezet-te-vdesin-dhe-te-ngjallin-perseri-permes-procesit-ngri-shkri-80447" }