INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION TECH MED+ SPORTS VIDEOS
Ja një veti e avokados që nuk e dinit më parë

Ja një veti e avokados që nuk e dinit më parë

Publikuar më: 09:10 05-10-2017

Sipas një studimi të fundit të kryer nga Dr. Uma Naidoo për Harvard Health, avokado është një ndër produktet të cilat rekomandohet kundra ankthit dhe stresit.

Sipas Naidoo “karbohidratet komplekse ndihmojnë në balancimin e sheqerit në gjak dhe ndikojnë në qetësimin dhe relaksimin e organizmit”.

Dhe avokado jo vetëm se është shumë e pasur me karbohidrare komplekse dhe vitamina, sidomos me vitaminën B, por ndikon edhe në prodhimin e serotoninës dhe dopaminës, të cilat ndihmojnë pozitivisht në reduktimin e ankthit dhe stresit, duke kontribuar në mirëqënien psikologjike.

Article Logic
Execution time: 0.00392603874207
array(1) { ["section"]=> string(51) "ja-nje-veti-e-avokados-qe-nuk-e-dinit-me-pare-38127" }