INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Ja kush janë 10 filmat më të veçantë të të gjitha kohërave sipas “Kritikës dhe Metakritikës”

Ja kush janë 10 filmat më të veçantë të të gjitha kohërave sipas “Kritikës dhe Metakritikës”

Publikuar më: 15:31 03-11-2017

Janë ndër filmat më të shikuar dhe të vlerësuar në botë. Gjenden të rankuar pothuajse në të gjitha  “Top Listat”, më prestigjioze të botës.

Kjo përzgjedhje është bërë nga dy kompani prestigjioze.

Shumë lista të rëndësishme  që rendisin filmat më të mirë të të gjitha kohërave, si “Instituti i Filmave Amerikane” dhe “100 Vjet... 100 Filma”, që nga viti 1998 kanë listuar qindra emra të industrisë së filmit për të arritur në një konsensus të përbashkët dhe kanë listuar filmat më të mirë.

Zakonisht janë kritikët dhe metakritikët ata që ndikojnë në përzgjedhjen e filmit më të mirë. Për të gjithë ata që nuk e dinë ‘metakritika”, është një ‘website’ që mbledh të gjitha kritikat e të gjithë produksioneve të filmave, muzikës, fotos dhe dizajnit.

Sipas këtyre ky komponentëve ‘kritikës dhe metakritikës’, 10 filmat më vlerësuar në botë, qoftë nga kritikët qoftë nga shikuesit, janë këto:

1. “Boyhood”

Vlerësimi kritikës: 100/100
Vlersimi i fansave: 7.7/10

2. “Three Colours: Red” (1994)

Vlerësimi i kritikës: 100/100
Vlerësimi i fansave: 7.9/10

3. “Moonlight”(2016)

Vlerësimi i kritikëve: 99/100
Vlerësimi i fansave: 7.5/10

4. “Pan’s Labyrinth”(2006)

Vlerësimi i kritikëve: 98/100
Vlerësimi i fansave: 8.6/10

5. “Hoop Dreams” (1994)

Vlerësimi i kritikëve: 98/100
Vlerësimi fansave: 7.9/10

6. “4 Months, 3 Weeksand 2 Days”(2008)

Vlerësimi i kritikëve: 97/100
Vlerësimi i fansave: 7.9/10

7. “12 Years a Slave”(2013)

Vlerësimi i kritikëve: 97/100
Vlerësimi i fansave: 8.0/10

8. “Ran” (1985)

Vlerësimi i kritikëve: 96/100
Vlerësimi i fansave: 8.3/10

9. “Dr. Strangelove or: Hoë I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb” (1964)

Vlerësimi i kritikëve:96/100
Vlerësimi i fansave: 8.3/10

10. “Ratatouille” (2007)

Vlerësimi kritikëve: 96/100
Vlerësimi i fansave: 8.6/10

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00092792510986328
    array(1) { ["section"]=> string(96) "ja-kush-jane-10-filmat-me-te-vecante-te-te-gjitha-koherave-sipas-kritikes-dhe-metakritikes-40873" }