INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Itali, kryhet me sukses kurimi i parë me terapi gjenetike për 4-vjeçarin me Leuçemi

Itali, kryhet me sukses kurimi i parë me terapi gjenetike për 4-vjeçarin me Leuçemi

Publikuar më: 12:20 02-02-2018

Është shënuar rasti i parë në Itali, ku një fëmijë 4-vjeçar i cili vuante nga sëmundja e Leuçemisë është trajtuar me terapi gjenetike e cila konsiston në një teknikë ku sistemi imunitar manipulohet në mënyrë që ti njohë dhe ti sulmojë qelizat tumorale.

Kjo ndërhyrje është kryer me sukses në spitalin e fëmijëve “Bambino Gesu” në Romë duke i dhënë shpresë të gjithë pacientëve për të cilët nuk kanë dhënë rezultat terapitë dhe llojet e ndërhyrjeve të tjera.

Terapia gjenetike ose e quajtur ndryshe terapia imune është kryer nga mjekët italianë duke hequr limfocitet T, nga qelizat bazë të sistemit imunitar të pacientit duke i zëvendësuar me disa receptor kimik të sintetizuar në laborator.

Receptorët zëvendësues quhen “CAR”, dhe janë në gjendje të zëvendësojnë limfocitet të cilat rrjedhimisht identifikojnë qelizat e sëmura që qarkullojnë në gjak.

Sipas raportit të spitalit “Bambino Gesu” ndërhyrja është kryer me sukses dhe fëmija tani gëzon shëndet të plotë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0034849643707275
    array(1) { ["section"]=> string(88) "itali-kryhet-me-sukses-kurimi-i-pare-me-terapi-gjenetike-per-4-vjecarin-me-leucemi-49187" }