INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Interneti në Shqipëri përdoret pa filtra. A ka rrezik?

Interneti në Shqipëri përdoret pa filtra. A ka rrezik?

Publikuar më: 12:58 09-01-2018

Në Shqipëri në lidhje me internetin nuk ka asnjë ''censurë'' zyrtare. Në një kohë që në vendet e zhvilluara shumë faqe qoftë pornografike apo dhe të dyshimta që mund të ndikojnë negativisht tek fëmijët janë bllokuar. Kjo e dhënë ka dalë nga një hartë e publikuar nga WhoisHostingThis.
Kategoritë e marra në konsideratë janë: Mediat sociale, platforma të shfaqjes së filmave botërore dhe pornografi. Në studim thuhet se shumica e vendeve demokratike kanë pak censurë në internet, kryesisht për të kontrolluar piraterinë. Megjithatë, disa vende kufizojnë qasjen në informacione të ndryshme dhe nuk lejojnë çdo diskutim midis qytetarëve, shpesh që lidhen me protesta dhe trazira.
Shumica e censurës në internet në shtetet demokratike realizohet në emër të luftës kundër piraterisë së softuerit dhe llojeve të tjera të ndarjes së paligjshme të skedarëve. Ndërsa vendet që ushtrojnë një lloj censure si Turqia apo Rusia shpesh pohojnë se po e bëjnë për mirëqenien dhe sigurinë e qytetarëve të tyre, kjo në rastin e pornografisë. Faqet pornografike i ndalojnë edhe shtete me demokraci shumë të zhvilluar si Britania.

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0010590553283691
    array(1) { ["section"]=> string(46) "interneti-ne-shqiperi-perdoret-pa-filtra-47028" }