INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Holanda edhe jashtë Botërorit

Holanda edhe jashtë Botërorit "Rusi 2018"

Publikuar më: 11:02 11-10-2017

Munguan në Europian, por do të mungojnë edhe në Botërorin e Rusisë. Holanda nuk ia ka dalë t’i shënojë 7 gola Suedisë në ndeshjen e fundit në grup dhe ka mbetur në vendin e tretë, jashtë Botërorit.

“Tulipanëve” u nevojitej një fitore e thellë 7-0 ndaj Suedisë për t’i marrë vendin e dytë në grup, por edhe pse fituan, mundën të shënonin vetëm 2 gola me autor Robben në pjesën e parë. Suedia do të jetë tashmë kombëtarja që do të marrë pjesën në fazën “play off” për të siguruar një biletë për në Rusi 2018.

Greqia ka arritur të sigurojë “play-off”-in në Grupin H, pas fitores 4-0 me Gjibraltarin. Edhe pse Bosnja fitoi me shifrat 1-2 ndaj Estonisë, kjo fitore nuk i shërbeu që të kalonte helenët në klasifikim. Belgjika që e kishte siguruar vendin e parë, mundi bindshëm 4-0 Qipron.

Franca ka ruajtur vendin e parë në Grupin A, falë fitores 2-1 ndaj Bjellorusisë, ndërsa Holanda fitoi 2-0 ndaj Suedisë, por jo me 7 gola diferencë, aq sa i duhej.

Në këtë mënyrë Suedia është ajo që kalon në fazën “play-off”. Ndeshja e fundit mes Luksemburgut dhe Bullgarisë u mbyll në barazim 1-1.

Portugalia fitoi 2-0 sfidën më të rëndësishme të këtyre eliminatoreve ndaj Zvicrës, dhe i mori vendin e parë me anë të golavarazhit më të mirë.

Dy ndeshjet e tjera të Grupit B, u mbyllën me fitoren e Letonisë 4-0 ndaj Andorës, dhe fitoren e Hungarisë 1-0 ndaj Ishujve Faroe.

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00091385841369629
    array(1) { ["section"]=> string(45) "holanda-edhe-jashte-boterorit-rusi-2018-38610" }