INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Gratë që pijnë duhan lindin fëmijë të shurdhër

Gratë që pijnë duhan lindin fëmijë të shurdhër

Publikuar më: 13:13 08-06-2018

Mënyra e jetesës së çdo gruaje ndikon drejtpërdrejt edhe në shëndetin e pasardhësve.

Menjëherë pasi mësojnë se në jetë do të vijë një fëmijë, të gjitha çiftet ëndërrojnë një fëmije të shëndetshëm, por kjo fatkeqësisht nuk ndodh gjithmonë.

Shumë studime kanë vërtetuar se mënyra e jetesës së nënës ndikon seriozisht në shëndetin e të voglit dhe së fundmi është zbuluar dhe një nga shkaktarët që dëmton dëgjimin e foshnjave është konsumimi i duhanit gjatë shtatzënisë.

Shkencëtarët japonez dhe udhëheqësi i studimit Dr Koji Kawakami, kanë arritur në përfundimin se fëmijët që janë të ekspozuar ndaj tymit të duhanit që barkun e nënës, kanë dy herë më shumë gjasa që të lindin të shurdhër ose të zhvillojnë në vitet e para të jetës probleme të dëgjimit.

Në studim u përfshinë 51 mijë fëmijëve 3-vjeçar për një periudhë kohore 7 vjeçare. Pas analizimit të të dhënave shkencëtarët arritën në përfundim se nënat që kishin konsumuar duhan gjatë shtatzënisë rrezikuan me 30% që ti shkaktonin fëmijës probleme të dëgjimit.

Risku bëhej dhe më i lartë nëse fëmija ishte i ekspozuar ndaj tymit të duhanit dhe gjatë 3 muajve të parë, konkretisht me 56%.

Duke marrë shkas nga studimet e fundit dhe rrezikut që u kanoset shëndetit të fëmijëve, disa shoqata në Britaninë e Madhe kanë kërkuar nga shteti që të ndërhyje me disa ligje që të mbroj fëmijët gjatë shtatzënisë ndaj sjelljes së dëmshme të nënës.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0033888816833496
    array(1) { ["section"]=> string(52) "grate-qe-pijne-duhan-lindin-femije-te-shurdher-61087" }