INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Google Translate vjen me një update të ri

Google Translate vjen me një update të ri

Publikuar më: 09:29 12-10-2018

Duke filluar nga kjo javë, aplikacioni Google Translate do të jetë në gjendje të përkthejë vizualisht 13 gjuhë të reja duke përdorur kamerën në smartphonin tuaj.

Në 2015, Google shtoi funksionin e përkthimit vizual në aplikacionin Translate për të mbështetur 27 gjuhë të ndryshme. Ai lejon përdoruesit të përkthejnë menutë dhe shenjat rrugore në kohë reale, duke e bërë komunikimin jashtë vendit shumë më lehtë. Shpallja e kësaj jave shton Punjabi, Bengali, Vietnamese, Thai, Gujarati, Kanadë, Nepali, Tamil, Telugu dhe Malajalam, duke e vendosur numrin e përgjithshëm të gjuhëve të mbështetura afër 50.

Instagram Banner

Përdoruesit mund t'i qasen funksionit në aplikacionin Translate, duke lundruar në ikonën e kamerës në faqen kryesor. Aplikacioni do t'ju kërkojë të rregulloni tekstin që po përpiqeni të përktheni dhe të bëni një foto. Pas kësaj, aplikacioni do të skanojë tekstin me përdorimin e teknikës së mësimit të makinës i njohur si Përkthimi i Neural Machine (NMT), i cili pastaj do të sigurojë një përkthim (me shpresë se është i saktë) në gjuhën e zgjedhjes suaj.

Gjuhët e reja do të jenë të disponueshme në versionet e iOS dhe Android të aplikacionit, dhe ato filluan të qarkullojnë në pajisjet dje.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0037949085235596
    array(1) { ["section"]=> string(47) "google-translate-vjen-me-nje-update-te-ri-74956" }