INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Google

Google "detyron" zhvilluesit e telefonave të përdorin tema të errëta për smartphonat e tyre, ja pse

Publikuar më: 16:18 09-11-2018

Kjo e temës së errët është një kërkesë e kryer nga shumë përdorues për një kohë të gjatë. Nevoja filloi të bëhej më e fortë dhe pas miratimit të Dizajnit "Material" në të cilin mbizotëron e bardha në kurriz të ngjyrave të tjera. Nuk është rastësi që aplikacionet e Google ofrojnë, në pjesën më të madhe, mundësinë e një teme të errët, që në sajë të përhapjes së ekraneve OLED, mund të përfaqësojë një alternativë interesante estetike.

Gjatë Samitit të Zhvillimit Android që sapo ka ndodhur në Kaliforni, BigG ka cilësuar ndikimin që ngjyrat e paraqitura në ekran kanë në konsumin elektrik të pajisjes. Dhe nëse nuk i habit askënd që të zbulojë se rritja e ndriçimit për shkak të dominimit të bardhë ka nevojë për energji më të madhe, nuk është aq e qartë për të zbuluar faktin se bluja është ngjyra më energjike. Në një skemë RGB, në fakt, tonaliteti blu konsumonë rreth 25% më shumë se jeshilja ose e kuqja.

Instagram Banner

Analiza u bë nga Google në konsumin e terminaleve Android në dy vitet e fundit dhe është baza e ftesës për adoptimin nga zhvilluesit e pavarur të çështjeve të errëta që mund të ndihmojnë në shpëthimin e tanishëm dhe kështu zgjasin jetën e baterisë. Marrja e konsumit të ekraneve gjatë shikimit të një videoje në YouTube, duke përdorur një temë të errët në Gboard ose në Hartat është vërejtur se "modaliteti i errët" ul kursimet e energjisë deri në 60%.

©insmart.al

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0084409713745117
    array(1) { ["section"]=> string(102) "google-detyron-zhvilluesit-e-telefonave-te-perdorin-tema-te-erreta-per-smartphonat-e-tyre-ja-pse-78149" }