INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Gjigantët e mediave sociale/ Dëshmojnë para senatit amerikan, dyshohet se ndihmuan Rusinë [VIDEO]

Gjigantët e mediave sociale/ Dëshmojnë para senatit amerikan, dyshohet se ndihmuan Rusinë [VIDEO]

Publikuar më: 18:50 01-11-2017

Gjigantët e medivae sociale, facebook, twitter dhe Google kanë dëshmuar ditën e djeshme në Komunitetin e drejtësisë së senatit të shteteve të bashkuara, dhe sot do dalin përball e senatit të dhomës përfaqësuese.

Ligjvënësit amerikanë dyshojnë se këto media kanë ndihmuar qeverinë ruse të ndikojnë në zgjedhjet presidiciale të viti 2016.

Sipas tyre të tre këto kompani kanë shitur reklamat politike qeverisë rusi duke sjell kështu ndikimin e tyre në rrjetet sociale dhe botën virtuale të amerikanëve.

Gjatë seancës së parë dëshmuese përfaqësues të këtyre kompanive deklaruan se çfarë po kërkohet nga këto kompani është absurde pasi është e pamundur të gjurmosh reklamuesit pasi ato janë të përkohshme.

Inteligjenca e shteteve te Amerikës akuzuan në janar të viti të kaluar se Moska ska ndikuar në fitoren e Trump.

Këto akuza janë hedhur poshtë nga të gjitha palët e akuzuara, megjithatë fjalën e fundit do ta thonë ligjvënësit e SHBA-së.

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.00077295303344727
    array(1) { ["section"]=> string(99) "gjigantet-e-mediave-sociale-deshmojne-para-senatit-amerikan-dyshohet-se-ndihmuan-rusine-video-40668" }