INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
Filmi i parë dhe i vetëm që përmban një skenë të plotë erotike, prezantohet për herë të parë në historinë e kinematografisë!

Filmi i parë dhe i vetëm që përmban një skenë të plotë erotike, prezantohet për herë të parë në historinë e kinematografisë!

Publikuar më: 12:47 28-04-2018

Nëse flasim për nuditet, fillimet në kinematografi janë disi më të hershme, por cili është i pari film që përmban një skenë të plotë seksi?

Siç dhe mund ta imagjinoni, nuk është Amerika vendi i burimit të një arti të tillë. Më 1933, regjisori çek Gustav Machaty realizoi filmin ‘Ecstasy’, protagoniste e së cilit ishte vetë Hedy Lamarr. Kjo e fundit, jo vetëm që u konsiderua si skandaloze për kohën, për shkak të një skene tejet të gjatë ku shfaqet krejtësisht nudo, por tronditi kritikët dhe publikun e gjerë kur u shfaq në një skenë erotike. Si për të mos mjaftuar kjo, gjatë intepretimit u detyrua të luante edhe orgazmën, një nga elementët më të vështirë që aktorët përballen edhe sot. Vetë skena e seksit nuk përmban nuditet, megjithatë ‘Ecstasy’ konsiderohet si i pari film që shpërfaq erotizëm të pastër.

Amerika nuk ishte aspak gati të përballej me lëvizje të kësaj natyre, e kujtojmë se shumë më vonë pamë diçka më tepër nga Hollywood-i. Duke menduar për 1933-shin, mund të themi me bindje se Machaty ka patur vërtetë guxim!

extase.jpg

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0028178691864014
    array(1) { ["section"]=> string(128) "filmi-i-pare-dhe-i-vetem-qe-permban-nje-skene-te-plote-erotike-prezantohet-per-here-te-pare-ne-historine-e-kinematografise-56608" }