INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Femrat vuajnë më shumë nga mungesa e ...

Femrat vuajnë më shumë nga mungesa e ...

Publikuar më: 20:26 24-06-2018

Si të dallojmë që kemi mungesë hekuri (po, nga kjo vuajnë femrat) dhe cilat janë ushqimet që duhet të konsumojnë për ta rritur këtë nivel?

Simptomat si:

Lodhja

Hekuri përdoret nga organizmi ynë për të krijuar hemoglobinën, rruazat e kuqe të gjakut që mbartin oksigjen. Kur keni mungesë, ju do të ndiheni të lodhur dhe të pafuqishëm.

Përqendrimi

Mungesa e përqendrimit është një nga simptomat kryesore që shkaktohet nga mungesa e hekurit. Kjo vjen si pasojë e sintezës së neotransmetuesve, e cila është më e ulët te njerëzit që kanë mungesë hekuri.

Apatia

Apatia ndaj asgjëje dhe gjithçkaje. Nuk të kënaq asgjë, as njerëzit, as miqtë, as familjarët, as natyra, as puna dhe ende nuk e keni gjetur arsyen? Tani e keni, është mungesa e hekurit në gjak.

Probleme me frymëmarrjen

Nëse jeni duke kryer një aktivitet fizik ose duke ecur dhe keni probleme me frymëmarrjen, mirë bëni të kontrolloni nivelin e hekurit. Nëse nuk keni mjaftueshëm hekur në gjak, trupi është i uritur për oksigjen.

Ngjyra e verdhë e lëkurës

Ngjyra e lëkurës suaj ka ndryshuar dhe akoma nuk gjeni shkakun. Hekuri mund të jetë armiku kryesor. Qarkullimi i reduktuar i gjakut dhe zvogëlimi i numrit të rruazave të kuqe, sjell edhe ngjyrën e zbehtë të lëkurës suaj.

Për të shmangur këto probleme, ju duhet të konsumoni fruta edhe perime, të cilat kanë përqindje të lartë të hekurit. Gjithashtu, edhe mish, i cili në përbërjen e tij mban sasi hekuri që mund të ndihmojë organizmin tuaj.

Mirë është të konsumoni perime të gjelbra, si: brokol, spinaq, fasule, fara kungulli, majdanoz, bizele, patate, panxhar të kuq, shalqi, misër, lakër, çokollatë të zezë, arrë kokosi, kërpudha, fruta të thata, ullinj, vaj ulliri, asparag.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0031099319458008
    array(1) { ["section"]=> string(42) "femrat-vuajne-me-shume-nga-mungesa-e-62728" }