INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Facebook trondit tregun e social network me këtë update të veçantë

Facebook trondit tregun e social network me këtë update të veçantë

Publikuar më: 09:30 12-10-2018

Facebook po nxjerr në pah një veçori "3D foto" që shton thellësi në fotot në Feedin e Lajmeve. Të gjithë përdoruesit do të mund të shohin foto 3D në faqet e tyre duke filluar nga sot. Mundësia për të krijuar ato po zgjerohet pak më ngadalë, gjatë një procesi prej disa javësh. Dhe për ta përdorur atë, do t'ju duhet një iPhone me kamera të dyfishtë - një veçori që është në dispozicion që nga iPhone 7, megjithëse nuk është i pranishëm në iPhone XR të ri. Një numër i telefonave të tjerë që kanë kamera të dyfishta, përfshirë Samsung Galaxy Note 9 dhe LG V35 ThinQ, por Facebook thotë se do të jetë "duke shtuar mbështetje për më shumë pajisje në të ardhmen".

Instagram Banner

Funksioni i fotos 3D u njoftua në maj, dhe është relativisht i drejtpërdrejtë: ju zgjidhni një foto, dhe Facebook e kthen atë në një imazh pseudo-3D që ndryshon pak perspektivën kur ju lëvizni ose përhapni telefonin tuaj. TechCrunch shpjegoi se si teknologjia punon më hollësisht; në thelb, ai del nga harta e thellësisë që është krijuar automatikisht nga telefonat me dy kamera, pastaj shton disa tweaks të softuerit personal që krijojnë një imazh më real. Shumica dërrmuese e njerëzve do t'i shohin këto foto në faqe të tjera, por gjithashtu mund t'i shihni ato në shfletuesin e telefonit të Oculus Go VR, ose Firefox në Rift Oculus.

Facebook nuk po shpik një ide të re këtu - ky lloj i ndryshimit të perspektivës ka qenë për vite me radhë në faqe - por është duke e bërë procesin intuitiv dhe rezultatet shumë të lehtë për t'u ndarë. Po shton gjithashtu një veçori tjetër të vogël që e zbeh vijën midis mesazheve normale të Facebook dhe përvojave "impresive" si realiteti virtual ose i shtuar. Dhe po e bën këtë në një mënyrë që është relativisht jo-polemike, të paktën në krahasim me videophone gjigante në shtëpi që u zbulua më parë këtë javë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0092260837554932
    array(1) { ["section"]=> string(72) "facebook-trondit-tregun-e-social-network-me-kete-update-te-vecante-74960" }