INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
E pabesueshme se çfarë bëjnë një grup hakerash dhe roboti i tyre [FOTO]

E pabesueshme se çfarë bëjnë një grup hakerash dhe roboti i tyre [FOTO]

Publikuar më: 16:27 04-06-2018

Duke përdorur një robot të lirë, një ekip hakerash ka hapur një kombinim kasafortash të markave të njohura dhe te sigurta, gjate nje transmetimi te drejtpërdrejtë në nje skenë në Las Vegas.


Ekipi nga SparkFun Electronics ishte në gjendje të hapë një SentrySafe të sigurt në rreth 30 minuta.

Roboti është në gjendje të zvogëlojë numrin e kombinimeve të mundshme nga një milion në vetëm 1,000, përpara se të provojë shpejt dhe automatikisht kombinimet e mbetura deri sa kasaforta te hapet.

Pas zbulimit të robotit, kombinimi 51.36.93, siguria e kasafortës u thye.

Nathan Siedle i SparkFun tha: "Kjo ishte një nga gjërat më të frikshme që kemi bërë. Shumë gjëra mund të shkojnë keq, dhe kjo ishte një audiencë shumë e madhe. Ne jemi me të vërtetë të lumtur që kasaforta u hap".

Duke folur për revistën Wired më parë këtë muaj, kur ekipi tregoi metodën e tij në një kasafortë më të vogël, një zëdhënëse për prodhuesin e kasafortave tha: "Në këtë mjedis, produkti arriti atë që ishte projektuar për të arritur. Do te ishte me te vërtetë shumë e vështire për një njeri normal qe te realizonte te njëjtën gjë”.

_97120399_whatsubject.jpg_97120396_whatsubject.jpg1.jpg

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0029499530792236
    array(1) { ["section"]=> string(75) "e-pabesueshme-se-cfare-bejne-nje-grup-hakerash-dhe-roboti-i-tyre-foto-60665" }