INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Dhuratat, më i lumtur kur jepni apo merrni zbulojeni…

Dhuratat, më i lumtur kur jepni apo merrni zbulojeni…

Publikuar më: 14:20 31-12-2018

Jemi në festë dhe të gjithë bëjmë dhurata. Nëse mendoni se keni shpenzuar mos e vrisni mendjen, bërja e dhuratave ju bën më të lumtur sesa të merrni një të tillë. Në këtë përfundim kanë arritur dy psikologë amerikanë. Gëzimi për të dhuruar diçka zgjat më shumë sesa marrja e dhuratës.

Me fjalë të tjera, për të parë dikë që me gëzim shpaketon dhuratat tona gjenerohet një emocion më intensiv dhe më i qëndrueshëm.

Të dy shkencëtarët erdhën në këtë përfundim pas përfshirjes së 100 studentëve universitar dhe rreth 500 njerëzve vullnetarë. Në rastin e parë ata iu dhanë nxënësve 5 dollarë në ditë për pesë ditë rresht; djemtë, të zgjedhur rastësisht, me këto para mund të blejnë diçka për veten e tyre çdo ditë ose t’i dhurojnë ata për bamirësi. Në fund të çdo dite ata duhej të shkruanin shkallën e lumturisë në një copë letre.

Nga analiza statistikore e të dhënave u shfaq se djemtë që dhuruan gjithmonë ruanin të njëjtin nivel të lumturisë, ndërkohë që ata që mund të blinin diçka treguan një shembull zbritës të “gëzimit” të përjetuar.

Në eksperimentin e dytë, dy hulumtuesit morën të njëjtat rezultate si testi i parë, duke përfshirë në këtë rast rreth 500 përdorues të internetit në një lojë online.Ashtu si në eksperimentin e parë, dhuruesit mbajtën lumturinë e mbajtjes së çmimit të vogël më gjatë. Dhurimi , sipa studiuesve , përmirëson reputacionin tonë prosocial dhe përforcon ndjenjën tonë të lidhjes shoqërore dhe përkatësisë në një komunitet, kështu që kur japim diçka, ndihemi kaq mirë.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0080819129943848
    array(1) { ["section"]=> string(57) "dhuratat-me-i-lumtur-kur-jepni-apo-merrni-zbulojeni-83129" }