Jeni një çift pasionant, që nuk ngurroni të provoni pozicione të reja për të gjallëruar edhe më tepër jetën tuaj seksuale? Ja 5 pozicionet për një seks “të zjarrtë” e të paharrueshëm që duhet të provoni:

1. Sensualizëm

1_1.JPG

Kur femra është sipër dhe me trupin e ngjeshur pas mashkullit, krijohet një atmosferë shumë sensuale dhe romantike dhe seksi zgjat edhe më shumë.

2. Rock’ Roll

1_2.JPG

Kur mashkulli është sipër dhe këmbët e femrës vendosen  në qafën e partnerit. Ky pozicion lejon  një penetrim të thellë të mashkullit dhe krijon një seks plot adrenalinë.

3. Një “fluturim prej fluture”

1_3.JPG

Femra e shtrirë mbi një tavoninë të lartë dhe mashkulli në këmbë. Është një pozicion që fal shumë kënaqësi për të dy partnerët.

4. Kënd i drejtë

1_4.JPG

Një pozicion ku femra rri e shtrirë anash dhe mashkulli sipër, duke krijuar së bashku një kënd të drejtë, për të përjetuar një orgazmë të thellë.

5. Të përkulur

1_5.JPG

Një pozicion shumë romantik, ku femra është ulur sipër mashkullit dhe të dy janë të përkulur teksa mashkulli ka përballë gjoksin e femrës.

 

Jeni një çift pasionant, që nuk ngurroni të provoni pozicione të reja për të gjallëruar edhe më tepër jetën tuaj seksuale?

Ja 5 pozicionet për një seks “të zjarrtë” e të paharrueshëm që duhet të provoni:

1. Sensualizëm

Kur femra është sipër dhe me trupin e ngjeshur pas mashkullit, krijohet një atmosferë shumë sensuale dhe romantike dhe seksi zgjat edhe më shumë.

2. Rock’ Roll.

Kur mashkulli është sipër dhe këmbët e femrës vendosen  në qafën e partnerit. Ky pozicion lejon  një penetrim të thellë të mashkullit dhe krijon një seks plot adrenalinë.

3. Një “fluturim prej future”

Femra e shtrirë mbi një tavoninë të lartë dhe mashkulli në këmbë. Është një pozicion që fal shumë kënaqësi për të dy partnerët.

4. Kënd i drejtë

Një pozicion ku femra rri e shtrirë anash dhe mashkulli sipër, duke krijuar së bashku një kënd të drejtë, për të përjetuar një orgazmë të thellë.

5. Të përkulur

Një pozicion shumë romantik, ku femra është ulur sipër mashkullit dhe të dy janë të përkulur teksa mashkulli ka përballë gjoksin e femrës.

 

Published in MAGAZINA

Një studim i ri i publikuar në “The British Journal of Psychology” ka zbuluar se njerëzit më të sjellshëm dhe altruistë, bëjnë më shumë seks se të tjerët. Dhe jo vetëm më shumë por, edhe seks më të mirë se të tjerët. Në studim janë përfshirë 192 femra beqare dhe 105 meshkuj beqarë, të cilët janë vëzhguar për nivelin e tyre të altruizmit dhe suksesin në jetën seksuale.

Studiuesit kanë arritur në përfundimin se kur vjen puna tek seksi, sa më i sjellshëm dhe altruist personi, aq më shumë sukses kishte në marrëdhëniet seksuale. Ata janë shprehur se ky përfundim, lidhet ngushtë me kulturën e hershme të lashtësisë, ku personi që gjuante për ushqim dhe tregohej bujar kur kthehej pranë tribusë, shihej si një partner më i mirë.

Published in MAGAZINA

Të gjithë e dimë që komunikimi me partnerin është çelësi i një lidhjeje të suksesshme, por kjo vlen gjithashtu edhe për seksin. E dimë që për ta thënë është më e thjeshtë, se mbi shtrat sikur vështirësohen pak gjërat.

E kush nuk do të ndihet plotësisht i çliruar dhe t’i kërkojë partnerit atë që vërtetë do të bëjë, por ja që ndodh të kompleksohemi dhe e kemi më mirë të heshtim.

Shqetësohemi kaq shumë se kërkesat tona partneri mund t’i marrë si kritika. Por në fund të ditës, secili prej nesh ka të drejtë të marrë kënaqësi maksimale nga seksi kështu që me pak takt dhe kujdes, ekzistojnë disa mënyra për t’i thënë atij çfarë duhet të bëjë ndryshe në shtrat.

1. Kënaqësia jote mbi të gjitha

Filimisht, kujtohu që jeta jote seksuale nuk është t’i bësh qejfin partnerit, por të kënaqësh në radhë të parë veten. Seksi supozohet të jetë proçesi që fal më shumë kënaqësi,kështu që kush më mirë se ty e di si mund të kënaqesh? Askush, kështu që fol!

2. Por kujdes me tonin!

Mënyra se si partneri do të reagojë ndaj kërkesës tënde, varet shumë nga intonacioni që ti përdor kur ia thua. Perfekte do të ishte t’ia thoni direkt por duke e zbukuruar me komplimente dhe përkëdheli. Gjithsesi, kjo duhet të vijë në mënyrë organike.

3. Ji e qartë

Nëse e ka ndarë mendjen që do diçka tjetër nga jeta jote seksuale, duhet më parë të dish çfarë kërkon.Sepse nëse as vetë nuk e di, situata mund të keqkuptohet dhe të dalë jashtë kontrollit. Kështu që mendohuni!

4. Pyete atë për dëshirat e tij

Një nga gjërat më të mira që mund të bëni, është të pyesni herë pas here për çfarë ka nevojë, çfarë nuk shkon apo çfarë do të donte që t’i të ndryshoje. Përveçse do t’i bëhej qejfi, do të ishte gjithashtu rasti perfekt për të thënë pakënaqësitë e tua.

5.Përpiqu të jesh pozitive dhe thuaja me stil

Para se t’i thuash atë që vërtetë do, mundt’i përmendesh ca stile në të cilat ai është mjeshtër dhe pastaj, shtegun e ke të hapur. Një kompliment nuk do të të prishë kurrë punë. Në fillim lavdëroje, pastaj një sygjerim i vogël, pastaj...drejt e në temë. Kujdes! Jo të tingëllojë si kritikë.

Published in MAGAZINA

Nuk janë të pakta femrat që ankohen se kanë dhimbje gjatë seksit, sidomos kur penisi penetron në vaginë.

Çfarë tregojnë ato, shenjat, shkaqet dhe kur duhet të kërkoni ndihmë.

Dhimbja gjatë raportit seksual (dispareunia) është një dhimbje ose siklet në zonat labiale, vaginale ose pelvike, gjatë ose pas raportit seksual. Një gjendje e tillë mjekësore është e përshkruar që në shkrimet e lashta egjiptiane.

Sot, shumica e shkaqeve të dispareunisë mund të zbulohen dhe trajtohen shumë lehtë.

Numri i grave që përjetojnë dhimbje gjatë aktit është i panjohur, për shkak se simptomat janë të ndryshme. Gjithashtu, në shumë raste gratë e kanë të pamundur të diskutojnë lirisht me gjinekologun praktikat seksuale.

Shenjat dhe simptomat e dispareunisë

Tek gratë, simptomat e dispareunisë përfshijnë dhimbjen në vaginë gjatë aktivitetit seksual, në hyrje të vaginës ose më në thellësi të saj. Disa gra përjetojnë vaginismus, kontraktimin e muskujve vaginalë gjatë penetrimit. Gratë me vaginismus kanë dhimbje jo vetëm gjatë seksit, por edhe gjatë ekzaminimeve gjinekologjike.

Shkaqet

Identifikimi i shkakut të dispareunisë është hapi më i rëndësishëm, pasi vetëm më pas mund të diskutohen mundësitë e trajtimit.

Shkaqe të tjerë të dhimbjes gjatë aktit seksual

Edhe pse dispaerunia shpesh shkaktohet nga gjendje lehtësisht të trajtueshme, ndonjëherë mund të jetë simptomë e një problemi më serioz.

Kur duhet të kërkoni ndihmë mjekësore

Nëse përjetoni përkeqësim të dhimbjes gjatë ose pas aktit seksual, gjakderdhje ose sekrecione duhet të drejtoheni menjëherë tek një mjek i specializuar.

Published in MAGAZINA

Ka shumë, vërtet shumë gjëra pse duhet ta duash verën - kafja e ftohtë, darkat jashtë në kohë të freskët, plazhi – por jo më pak se lista e vendeve ku mund të bësh seks në natyrë. Kur moti është i ngrohtë dhe hormonet janë të gjitha lart, ja ku janë 10 vende për ta provuar kënaqësinë edhe jashtë shtëpisë.

1. Në një çati a në tarracë pallati, nën yje. Zhurma e zbehtë e trafikut, boritë e makinave do të jenë si një kolonë e largët.

2. Në një varkë! Lëreni oshtimën e oqeanit të vendosë ritmin tuaj.

3. Në një çadër, në pyll. Vetëm sigurohuni që ta keni lyer trupin me krem. Mushkonjat pickojnë në zona delikate.

4. Në një shkëmb të madh. Është shumë nxehtë.

5. Në një rrugicë të errët, në një qytet të vogël. Nuk keni plane për të kaluar nëpër zona më të kufizuara këtë verë?

6. Në një batanije, në plazh.

7. Mbi rërën e lagur, në një gji të veçantë.

8. Nën një ujëvarë ose në vende tropikale.

9. Në një shtëpi të vetmuar në pyll. Zhurma e vetme është ajo e gjetheve të pemëve nga era.

10. Në një zonë të fshehtë gjatë një udhëtimi. Por për të qenë të sigurt, ruani rastin kur jeni në qoshen e një autostrade me vetëm një korsi.

Published in MAGAZINA

A po ju thotë vagina juaj po?

Sipas ekspertes daneze të seksit, Louise Mazanti, femrat mund të bëjnë për vete një mashkull në vetëm një orë. Kjo në sajë të “forcës së vaginës”.
Ajo shpjegon se femrat duhet të “dëgjojnë” vaginën e tyre për të arritur atë që duan. Por si mund “të dëgjosh” vaginën?

Pyet veten çfarë kërkon vërtet
Louise rekomandon se femrat duhet të mendojnë nëse vërtet duan të joshin mashkullin që kërkojnë. Ajo shpejgon se dallimi mes meshkujve dhe femrave është se të parët janë më të vendosur kurse femrat tentojnë të lëkunden me mendimet e tyre.

Çfarë thotë vagina jote?
Edhe pse një femër mund të jetë e fiksuar pas një mashkulli, kjo nuk do të thotë se trupi I saj është gjithashtu. “Nëse vagina juaj thotë po atëherë shkoni me të dhe nëse thotë jo, pranojeni ashtu. Kjo e bën atë të lumtur”, thekson ajo.

Përfytyroni eksperiencën dhe ndjeni ndjesitë e lidhura me fantazinë
Lousie thotë se femrat duhet të injorojnë “skenaret porno” dhe të fantazojnë lirshëm se çfarë duan në shtrat. Ajo shton gjithashtu se femrat duhet të lidhen më tepër me nevojat e vaginës dhe partnerët për ta bërë seksin më të kënaqshëm.

Shkoni drejt mashkullit që kërkoni dhe jepini mundësinë vaginës tuaj të kontrollojë lëvizjet e trupit
Louise beson se mënyra si femrat e mbajnë veten rreth një mashkulli të caktuar mund të ketë një impakt të madh në joshjen e tij.
Herën tjetër që doni të arrini qëllimin tuaj bëjini vetes këto pyetje: “Çfarë dua? Çfarë pëlqej? Çfarë dëshiroj? Më pas lëreni trupin të flasë” .

Published in MAGAZINA

Tashmë prioritet në jetën dhe mendjen tuaj duket se po merr vetëm fëmija juaj, dhe kjo është diçka e gabuar. Ju dhe bashkëshorti juaj keni nevojë të jetoni jetën tuaj jo vetëm si prindër, por edhe si çift.

Ja si të përmirësoni jetën tuaj seksuale pas ardhjes në jetë të fëmijës tuaj!

Planifikoni. Nuk tingëllon aspak romantike, por është gjëja më e mirë që mund të bëni tashmë që në jetën tuaj keni një bebe të vogël që duhet të kujdeseni. Ju mund të oganizoni një “takim” me partnerin tuaj ndërsa fëmija juaj fle. Nëse mes jush ekziston dashuria dhe pasioni, planifikimi nuk do të jetë aspak një faktor negativ në marrëdhënien tuaj.

Mos organizoni takime vetëm në dhomën e gjumit. Kjo do ta bëjë edhe më të këndshme marrëdhënien tuaj.

Mbani mend përfitimet. Në më të shumtën e ditëve ju ndiheni e lodhur dhe dëshira juaj më e madhe në momentin që fëmija fle, është të bëni edhe ju të njëjtën gjë. Por nuk duhet të ndodhë kështu. Mbani mend se marredhëniet seksuale do t’ju bëjnë të ndiheni më mirë dhe të ndieni më pak stres. Gjithashtu do t’ju bëjnë të jeni më të lidhur me partnerin tuaj.

Pranoni se jeta tashmë është ndryshe. Jeta është ndryshe, por marrëdhënia seksuale mund të jetë ende diçka e bukur. Jeni të njëjtët persona, por tashmë me një rol të ri, rol i cili nuk duhet të futet në krevatin tuaj, nuk duhet të “ndërhyjë” mes jush.

Përgatituni. Ju tashmë nuk jeni më shtatëzanë dhe duhet të mbroheni që kjo gjë të mos ndodhë më (e kundërta nëse ju e dëshironi). Zgjedhja e metodës mbrojtëse mund të jetë kontraceptivi, spiralja, prezervativi etj. Nëse gruaja për shkak të homroneve ndien bezdi të vazhdueshme gjatë marrëdhënies, duhet të flasë me mjekun gjinekolog.

Intimiteti duhet të fillojë në kohën e duhur. Duhet të prisni rikuperimin e plotë para se të kryeni sërish marrëdhënie, dhe kjo kohë duhet të jetë jo më pak se 6 javë. Nëse ju keni dëshirë të qëndroni pranë partnerit tuaj, mund të bëni. Intimiteti nuk nënkupton vetëm aktin e plotë seksual.

Published in MAGAZINA

Si fillim, duhet thjesht një pëllëmbë e rrafshët dhe një dëshirë për të eksploruar këtë akt sado-mazokist.

Published in MAGAZINA

Që femrat shtiren për orgazmën, kjo është tashmë e ditur. Por deri më sot është folur se arsyeja pse femrat aktrojnë se po arrijnë orgazmën ka qënë e lidhur me dëshirën për ti dhuruar kënaqësi partnerit të tyre duke ju bërë atyre të besojnë se ata e kanë kënaqur seksualisht partneren e tyre.

Por sipas një studimi të kryer së fundmi nga BRITISH PSYCHOLOGICAL SOCIETY ku kanë marrë pjesë 15 gra të moshës nga 19-28 vjeç dhe të cilat janë pyetur rreth përvojave të tyre për shtirjen e orgazmës, ato kanë thënë se shtirja lidhet kryesisht me dëshirën për ti dhënë fund “seksit të keq”.

Këto femra të anketuara për rreth 1 vit rresht për përvojat e tyre seksuale kanë klasifikuar si “seks të keq” disa përvoja të cilat për nga përshkrimi ngjasojnë me përdhunimin, megjithëse nuk e kanë trajtuar me term të tillë në shpjegimet e tyre.

Ky studim nxjerr në dritë një të vërtetë të re ku femra nuk ndihet plotësisht e lirë seksualisht dhe detyrohet të shtiret duke pritur që “seksi i keq” i cili nuk i jep asaj asnjë sadisfaksion të përfundojë sa më shpejtë, por nuk guxon ti kërkojë partnerit të saj të ndalojë apo edhe të flasë me të rreth kësaj teme.

Published in MAGAZINA

Seksi ka një ndikim të fortë në shumë aspekte të mirëqenies: është një nga nevojat më themelore fiziologjike. Seksi ushqen identitetin tonë dhe është një element thelbësor i jetës sonë shoqërore.

Por miliona njerëz shpenzojnë së paku një pjesë të moshës së rritur duke mos kryer marrëdhënie seksuale. Ky shmangie seksuale mund të rezultojë në shqetësim emocional, turp dhe vetëbesim të ulët – si për individin që shmang seksin dhe për partnerin që është refuzuar.

Megjithatë, ndërsa shoqëria jonë përqendrohet shumë në seks, nuk dimë aq shumë për ata që e refuzojnë.

Shmangia seksuale ndikon në aspekte të shumta të mirëqenies sonë. Njerëzit e shmangin seksin për shumë arsye të ndryshme, disa prej të cilave mund të adresohen lehtësisht.

Njerëzit që kanë më shumë seks raportojnë vetëvlerësim më të lartë, kënaqësinë e jetës dhe cilësinë e jetës. Në të kundërt, frekuenca më e ulët e seksit dhe shmangia e seksit janë të lidhura me ankthin psikologjik, ankthin, depresionin dhe problemet e marrëdhënieve.

Në punën e tij historike, Alfred Kinsey zbuloi se deri në 19 për qind e të rriturve nuk angazhohen në seks. Kjo ndryshon sipas statusit dhe martesës.

Studime të tjera gjithashtu konfirmojnë se gratë  e shmangin seksin më shpesh sesa meshkujt. Në fakt, deri në 40 për qind e grave shmangin seksin disa kohë në jetën e tyre. Dhimbja gjatë seksit dhe epshi i ulët janë çështje të mëdha.

Dallimet gjinore fillojnë herët. Më shumë femra adoleshente se meshkujt adoleshentë refuzojnë seksin. Gratë gjithashtu kanë më shumë gjasa të shmangin seksin për shkak të abuzimit seksual në fëmijëri. Gratë shtatzëna kanë frikë nga dështimi ose dëmtimi i fetusit – dhe gjithashtu mund të refuzojnë seksin për shkak të mungesës së interesit dhe lodhjes.

Arsyet më të zakonshme për burrat që shmangin seksin janë mungesa e ereksionit, kushtet kronike mjekësore dhe mungesa e mundësive.

 

 

 

Problemet mjekësore kryesojnë listën

 

Megjithatë, për burrat dhe gratë, kërkimet tona dhe puna e të tjerëve kanë treguar se problemet mjekësore janë arsyet kryesore për shmangien e seksit.

 

Për shembull, pacientët me sëmundje të zemrës shpesh e shmangin seksin, sepse kanë frikë nga një atak në zemër. Hulumtime të tjera kanë treguar të njëjtën gjë për individët me kushte cerebrovaskulare, të tilla si një goditje në tru.

 

Dhimbja kronike zvogëlon kënaqësinë e aktit seksual dhe ndërhyn drejtpërsëdrejti duke kufizuar pozicionet. Depresioni dhe stresi gjithashtu ndikon në shmangien e marrëdhënieve seksuale.

 

Kushtet metabolike të tilla si diabeti dhe obeziteti zvogëlojnë aktivitetin seksual. Në të vërtetë, diabeti nxit rënien seksuale tek meshkujt deri në 15 vjet.  Mbipesha dhe imazhi i dobët për trupin shkatërrojnë intimitetin, i cili është thelbi i mundësisë për seks.

 

Çrregullimet e personalitetit, varësia dhe abuzimi i substancave dhe cilësia e dobët e gjumit luajnë të gjitha rol kryesore në interesin dhe aftësi nëseksuale.

 

Shumë ilaçe, të tilla si ilaqet kundër depresionit dhe droga kundër ankthit, reduktojnë epshin dhe aktivitetin seksual, dhe si rezultat, rrisin rrezikun e shmangies seksuale.

 

Së fundi, nivelet e ulëta të testosteronit për meshkujt dhe nivelet e ulëta të dopaminës dhe serotoninës tek meshkujt dhe femrat mund të luajnë një rol.

 

Faktorët socialë dhe emocionalë – dhe pasojat

 

Për të dy gjinitë, vetmia zvogëlon sasinë e kohës së shpenzuar me njerëzit e tjerë dhe mundësinë për ndërveprime me të tjerët dhe intimitet. Individët që janë të vetmuar ndonjëherë zëvendësojnë marrëdhëniet aktuale seksuale me përdorimin e pornografisë. Kjo bëhet e rëndësishme pasi që pornografia mund të ndikojë negativisht në performancën seksuale me kalimin e kohës.

 

Shumë të rritur të moshuar nuk angazhohen në seks për shkak të turpit dhe ndjenjave të fajit ose thjesht sepse ata mendojnë se janë ‘shumë të vjetër për seks.’ Megjithatë, do të ishte gabim të supozohej se të moshuarit nuk duhet të angazhohen në seks.

 

Cila është zgjidhja?

 

Pak njerëz flasin me mjekët e tyre për problemet e tyre seksuale. Në të vërtetë, të paktën gjysma e të gjitha vizitave mjekësore nuk adresojnë çështjet seksuale.

 

Vuajtjet, faktorët kulturorë dhe fetarë, dhe mungesa e kohës mund të mbajnë disa mjekë nga pyetja për jetën seksuale të pacientëve të tyre. Disa mjekë mendojnë se trajtimi i çështjeve seksuale krijon shumë afërsi ndaj pacientit. Të tjerë mendojnë se duke folur për seksualitetin do të marrë shumë kohë.

 

Megjithatë, ndërsa disa mjekë mund të kenë frikë të pyesin për seksin, hulumtimiet kanë treguar se pacientët duket se janë të gatshëm të japin një përgjigje nëse kërkohet. Pacientët mund të përfitojnë nga një ndihmë e vogël.

Arsyet më të zakonshme pse njerëzit i shmangen seksit

Published in MAGAZINA
radio TV

Facebook

LIKE Shqip Top 10

poll