Sunday, 24 September 2017 21:01

4 shenjat më zemërthyese të horoskopit

Të të thyejnë zemrën është ndoshta një nga eksperiencat më të dhimbshme dhe më të vështira që mund të përjetosh. Ka disa shenja të horoskopit që e bëjnë, ama. Kjo është pjesë e personalitetit të tyre dhe nuk ke çfarë t’I bësh. Nëse partneri juaj ka lindur nn këto shenja të horoskopit, ju këshillojmë të bëni kujdes dhe të studioni mirë lëvzijet e tyre, për të parandaluar këtë fenomen në kohë.

SHIGJETARI

Shigjtari do jetë gjithmonë duke vënë në rradhë të parë nevojat dhe dëshirat e tyre. Nëse doni t’I mbani ngjitur pas vetes për një kohë të gjatë, këtu do të bnisin gjithë telashet. Ata janë persona egoist dhe vetja e tyre është gjithmonë një prioritet, kështuqë mos pretendoni se do anulojnë planet e tyre për ju.

UJORI

Ujori as nuk ka pse të ndahet me ju vetëm për t’ju thyer zemrën. Ata mund t’I gjeni fare lehtë duke flirtuar me njerëz të tjerë para syve tuaj, plotësisht të vetëdijshëm për çfarë po bëjnë. Nëse vendosin të ndahen nga ju, këtë do e bëjnë me kaq profesionalizëm duke ju lënë të kuptoni se në fakt ju nuk I kuptoni mjaftueshëm nevoja e tyre.

BINJAKËT

Binjakët janë plotësisht të paparashikueshëm. Një moment do ju duket se janë të përkshtuar pas jush dhe nuk mund të jetojnë dot pa dashurinë tuaj, herën tjetër do ju kenë harruar përfundimisht. Edhe pse mund të mos habiteni që ata do të duan të ndahen nga ju, kjo gjë do ju lëndojë pa masë, pasi kanë aftësinë ta bëjnë këtë me gjakftohtësinë më të madhe.

Ah, mos u çudisni edhe sikur të duan të kthehem sërish me ju.

PESHQIT

Peshqit janë qëniet më të ëmbla në planet, sidomos ndaj partnerit të tyre. Kur gjërat fillojnë të ftohen, ama, bëni kujdes të veçantë pasi mund të kthehn në njerëz të tmerrshëm. Këtë e arrijnë mjaft mirë duke bërë viktimëm, madje mund të qajnë para jush duke ju bërë të mendoni se shkaku jeni ju. Kurrë nuk do e pranojnë gabimin dhe do ju lenë me një zemër të thyer sapo të largohen prej jush.

Published in MAGAZINA
Friday, 22 September 2017 18:55

4 shenjat më me fat të horoskopit

Ndoshta mund të duket e çuditshme, por është e vërtetë. Fati është fat për një arsye.

Pra, edhe nëse ju jeni tipi i personit për të pasur vetë në dorë të keni fatin tuaj, thellë brenda jush e dini se një pjesë e suksesit tuaj ishte për shkak të diçkaje më të madhe se ju. Dhe nëse besoni se fati është në yje apo jo, kjo "diçka më e madhe" është ajo që na mban me shpresë për herën tjetër që do të kemi fat.

Por, para se të besoni në ndonjë marrëzi të çmendur që mund të keni dëgjuar, merrni disa këshilla nga këto katër shenja të zodiakut dhe mësoni se si të bëni fatin tuaj, në vend që të prisni që gjërat të vijnë vetvetiu. 

DASHI

Dashi e kupton se asgjë nuk ndoh nëse ti rri në një vend. Kjo është arsyeja pse e bën këtë shenjë të besojë verbërisht se fatin e bën vetë personi. Thënë kjo, mundësitë duket se i vijnë lehtë dashit, pa harruar faktin se është gjithmonë i hapur ndaj mundësive të reja. Duke qënë se dashi është gjithmonë jashtë dhe në kontakt me njerëz nga të gjithë fushat, për të shanset janë mjaft të mira.

LUANI

Luani duket sikur i ka të gjitha në pëllëmbën e dorës, por kjo shenjë e di mirë çfarë fshihet pas, shumë punë dhe përkushtim. Madje mund të duket shumë e fokusuar tek vetja, por kjo sepse do të vërtetojë se të jesh pozitiv ndaj fatit, ia vlen barra qeranë.

VIRGJËRESHA

Virgjëresha e di se njerëzit zakonisht nuk kanë fat nëse nuk e marrin vetë situatën në duart e tyre. Mund të duket sikur Virgjëria ka pasur shumë fat në jetë - veçanërisht kur tregon eksperiencat e saj që vijnë njëherë në jetë ajo, por kjo është vetëm për shkak se ajo e di se me zgjuarsi dhe mprehtësi mund të arrijë çdo gjë.

UJORI

Ujori e bën vetë fatin e tij bazuar në atë çfarë I thotë Universi. Pra çdo vendim që merr vjen nga brendësia e tij, duke qënë se është një shenjë mjaft spirituale. Ujori mendon se fati vjen nga brenda dhe sigurisht nga impulse dhe energjitë që shpenzoni për të arritur diçka.

 

Ndoshta mund të duket e çuditshme, por është e vërtetë. Fati është fat për një arsye.

Pra, edhe nëse ju jeni tipi i personit për të pasur vetë në dorë të keni fatin tuaj, thellë brenda jush e dini se një pjesë e suksesit tuaj ishte për shkak të diçkaje më të madhe se ju. Dhe nëse besoni se fati është në yje apo jo, kjo "diçka më e madhe" është ajo që na mban me shpresë për herën tjetër që do të kemi fat.

Por, para se të besoni në ndonjë marrëzi të çmendur që mund të keni dëgjuar, merrni disa këshilla nga këto katër shenja të zodiakut dhe mësoni se si të bëni fatin tuaj, në vend që të prisni që gjërat të vijnë vetvetiu.

DASHI

Dashi e kupton se asgjë nuk ndoh nëse ti rri në një vend. Kjo është arsyeja pse e bën këtë shenjë të besojë verbërisht se fatin e bën vetë personi. Thënë kjo, mundësitë duket se i vijnë lehtë dashit, pa harruar faktin se është gjithmonë i hapur ndaj mundësive të reja. Duke qënë se dashi është gjithmonë jashtë dhe në kontakt me njerëz nga të gjithë fushat, për të shanset janë mjaft të mira.

LUANI

Luani duket sikur i ka të gjitha në pëllëmbën e dorës, por kjo shenjë e di mirë çfarë fshihet pas, shumë punë dhe përkushtim. Madje mund të duket shumë e fokusuar tek vetja, por kjo sepse do të vërtetojë se të jesh pozitiv ndaj fatit, ia vlen barra qeranë.

VIRGJËRESHA

 

Virgjëresha e di se njerëzit zakonisht nuk kanë fat nëse nuk e marrin vetë situatën në duart e tyre. Mund të duket sikur Virgjëria ka pasur shumë fat në jetë - veçanërisht kur tregon eksperiencat e saj që vijnë njëherë në jetë ajo, por kjo është vetëm për shkak se ajo e di se me zgjuarsi dhe mprehtësi mund të arrijë çdo gjë.

 

UJORI

Ujori e bën vetë fatin e tij bazuar në atë çfarë I thotë Universi. Pra çdo vendim që merr vjen nga brendësia e tij, duke qënë se është një shenjë mjaft spirituale. Ujori mendon se fati vjen nga brenda dhe sigurisht nga impulse dhe energjitë që shpenzoni për të arritur diçka.

 

Published in MAGAZINA

Disa nga këto janë surprizuese.

Do ishte mirë që çdo gjë të shkonte vaj në një lidhje, por ja që nuk është kështu. 

Të gjithë mendojmë se personi më i qetë, më i arsyeshëm dhe i qartë me veten do sjellë më pak dramë në një lidhje. E vërteta është, se pas këtyrë tipareve, të gjithë këmi dobësitë dhe frikën e fshehur kur bëhët fjala për dashurinë dhe marrëdhënien me një tjetër partner.

Ja cila është frika juaj më e madhe në një lidhje:

DASHI
Dashi I trembet idesë se do zbulohet. Pavarësisht sa qëndrim të fortë që mban, kjo shenjë është pak nevrike dhe shkakton konflikt. Dashi kalon një kohë të gjatë nën frikën se do zbulohen për veprimet e tij jo fort të mira dhe do i duhet të përballet me të.

DEMI
Kjo shenjë është shumë e dhënë pas dashurisë dhe shpesh e ndjen veten të dobët prej saj. Duke qënë se jepet shumë pas një lidhjeje ka frikë se kjo do e bëjë të paaftë për t’u përballur me humbjen më vonë.

BINJAKËT
Vendimet janë ato që shkatërrojnë sistemin nervor të binjakëve. Nëse binjakët janë në një lidhje, e kanë të pamundur të marrim një vendim që do e çojë lidhjen e tyre në progress apo regres. Gjithmonë kërkojnëq nga partneri të bëjë hapin e parë.

GAFORRJA
Frika e gaforres është mungesa e sigurisë, sin ë dashuri ashtu dhe në jetë. Shpesh, pa dashur dhe pa vullnetin e tyre, e futin veten në rrethana stresuese vetëm nga frika e pasigurisë. Gaforrja është e lumtur kur ka dikë që të kujdeset për tad he t’I tregojë gjthmonë sa e dashuron.

LUANI
Frika më e madhe e Luanit është mos ketë vëmendje. Nëse sheh që partneri nuk po i kushton më kohë, nuk po ve re një ndryshim tek ata apo nuk po i përfill si më parë, Luani mund të arrijë deri aty sa të hakmerret dhe të shkatërrojë një lidhje.

VIRGJËRESHA
Virgjëresha i trembet zhgënjimit. Ata e matin çdo gjë më të shkuarën dhe nëse lidhja e re po shkon në ato rrugë, e kanë shumë të vështirë ta pranojnë dhe shpesh stepen duke shkatërruar kështu marrëdhënien.

PESHORJA
Peshorja ka një frikë të madhe nëse nuk gjen balancën në një lidhje. Sa të dashur dhe të dhënë janë pas partnerit të tyre aq shumë duan të jenë dhe me veten, duke patur kështu kohën dhe hapësirën e tyre. Nëse partneri është tepër kërkuar ndaj tyre, mund të humbin kontrollin.

AKREPI
Frika titpike e Akrepit është sigurisht, tradhëtia. Kjo shenjë është mjaft besnike në një lidhje dhe nëse kupton që diçka e tillë po ndodh, mund të arrijë të bëjë keq, shumë keq. 

SHIGJETARI
Shigjetari i frikësohet monotonisë dhe rutinës. Nëse lidhja nuk ka më gjallëri dhe avetura, shumë shpejt do të kuptoni se e keni humbur dashurinë me një të tillë.

BRICJAPI
Natyrisht një shenjë e tillë është tepër e arsyeshme dhe ka gjithmonë diçka për të thënë. Nëse bisedat, mendimet dhe opinionet e një Bricjapi bien në vesh të shurdhët, është pikërisht ajo që e tremb atë pa masë.

UJORI
Ujori i druhet idesë se nuk ka zgjedhje tjetër. Ata e urrejnë se në një lidhje nuk kanë mundësi të zgjedhin çfarë duan, dhe se është partneri që bën gjithmonë ligjin.

PESHQIT
Peshqit kanë një frikë të rrënjosur thellë në ta, atë të refuzimit. Nëse partneri I tyre I refuzon dhe humb interesin tek ta, prisni që të bien në depression të thellë, të ankohen, të qajnë dhe çdo gjë tjetër.

 

Disa nga këto janë surprizuese.

Do ishte mirë që çdo gjë të shkonte vaj në një lidhje, por ja që nuk është kështu.

Të gjithë mendojmë se personi më i qetë, më i arsyeshëm dhe i qartë me veten do sjellë më pak dramë në një lidhje. E vërteta është, se pas këtyrë tipareve, të gjithë këmi dobësitë dhe frikën e fshehur kur bëhët fjala për dashurinë dhe marrëdhënien me një tjetër partner.

Ja cila është frika juaj më e madhe në një lidhje:

DASHI

Dashi I trembet idesë se do zbulohet. Pavarësisht sa qëndrim të fortë që mban, kjo shenjë është pak nevrike dhe shkakton konflikt. Dashi kalon një kohë të gjatë nën frikën se do zbulohen për veprimet e tij jo fort të mira dhe do i duhet të përballet me të.

DEMI

Kjo shenjë është shumë e dhënë pas dashurisë dhe shpesh e ndjen veten të dobët prej saj. Duke qënë se jepet shumë pas një lidhjeje ka frikë se kjo do e bëjë të paaftë për t’u përballur me humbjen më vonë.

 

BINJAKËT

Vendimet janë ato që shkatërrojnë sistemin nervor të binjakëve. Nëse binjakët janë në një lidhje, e kanë të pamundur të marrim një vendim që do e çojë lidhjen e tyre në progress apo regres. Gjithmonë kërkojnëq nga partneri të bëjë hapin e parë.

 

GAFORRJA

Frika e gaforres është mungesa e sigurisë, sin ë dashuri ashtu dhe në jetë. Shpesh, pa dashur dhe pa vullnetin e tyre, e futin veten në rrethana stresuese vetëm nga frika e pasigurisë. Gaforrja është e lumtur kur ka dikë që të kujdeset për tad he t’I tregojë gjthmonë sa e dashuron.

Frika më e madhe e Luanit është mos ketë vëmendje. Nëse sheh që partneri nuk po i kushton më kohë, nuk po ve re një ndryshim tek ata apo nuk po i përfill si më parë, Luani mund të arrijë deri aty sa të hakmerret dhe të shkatërrojë një lidhje.

 

VIRGJËRESHA

Virgjëresha i trembet zhgënjimit. Ata e matin çdo gjë më të shkuarën dhe nëse lidhja e re po shkon në ato rrugë, e kanë shumë të vështirë ta pranojnë dhe shpesh stepen duke shkatërruar kështu marrëdhënien.

PESHORJA

Peshorja ka një frikë të madhe nëse nuk gjen balancën në një lidhje. Sa të dashur dhe të dhënë janë pas partnerit të tyre aq shumë duan të jenë dhe me veten, duke patur kështu kohën dhe hapësirën e tyre. Nëse partneri është tepër kërkuar ndaj tyre, mund të humbin kontrollin.

 

 

AKREPI

Frika titpike e Akrepit është sigurisht, tradhëtia. Kjo shenjë është mjaft besnike në një lidhje dhe nëse kupton që diçka e tillë po ndodh, mund të arrijë të bëjë keq, shumë keq.

SHIGJETARI

Shigjetari I frikësohet monotonisë dhe rutinës. Nëse lidhja nuk ka më gjallëri dhe avetura, shumë shpejt do të kuptoni se e keni humbur dashurinë me një të tillë.

 

BRICJAPI

Natyrisht një shenjë e tillë është tepër e arsyeshme dhe ka gjithmonë diçka për të thënë. Nëse bisedat, mendimet dhe opinionet e një Bricjapi bien në vesh të shurdhët, është pikërisht ajo që e tremb atë pa masë.

 

UJORI

Ujori I druhet idesë se nuk ka zgjedhje tjetër. Ata e urrejnë se në një lidhje nuk kanë mundësi të zgjedhin çfarë duan, dhe se është partneri që bën gjithmonë ligjin.

PESHQIT

Peshqit kanë një frikë të rrënjosur thellë në ta, atë të refuzimit. Nëse partneri I tyre I refuzon dhe humb interesin tek ta, prisni që të bien në depression të thellë, të ankohen, të qajnë dhe çdo gjë tjetër.

Published in MAGAZINA

Para se të mendoni të hidhni hapin për një lidhje të re, yjet mund t’ju tregojnë diçka aspak të këndshme në lidhje me partnerin tuaj. Për fat të mirë më poshtë mund të zbuloni se me cilat shenja të horoskopit, shenja juaj nuk përputhet aspak.

Dashi
Mos krijoni një lidhje me: Bricjapin (dhe e anasjellta)
Dashi është një nga ato shenja që thyejnë rregullat, ndërkohë që bricjapi iu qëndron besnik. Do të ndiheni gjatë gjithë kohës të kritikuar dhe spontanitetit tuaj do i vinte fundi. Që të dy doni të arrini majat, por Bricjapi punon ditë e natë për këtë, ndërkohë që ju natën e keni të rezervuar për festat.

Demi
Mos krijoni lidhje me: Ujorin (dhe e anasjellta)
Në një lidhje mund të jeni të ngrohtë dhe të jepni shumë nga vetja për të, por ekstavagancat dhe luksi juaj thjesht nuk i shkon Ujorit, i cili është mjaft paradoksal dhe rebel. Bëni kujdes!

Binjakët
Mos krijoni lidhje me: Akrepin (dhe e anasjellta)
E vetmja gjë që ju të dy mund të bëni mirë me njëri-tjetrin është të flirtoni. Kur gjërat fillojnë të bëhën më serioze ama, më mirë hiqni dorë. Ju jeni më shumë për aventura ndërsa Akrepi kërkon besnikëri të plotë që nga moment që jeni puthur për herë të parë.

Gaforrja
Mos krijoni një lidhje me: Shigjetarin (dhe e anasjellta)
Të egër, të lirë, aventurierë, Shigjetarët e jetojnë jetën si një tornado, dhe ndonjëherë kjo ju bën mirë për të dalë dhe ju nga guacka. Por kur ju filloni të jeni të ndjeshëm rreth diçkaje, shigjetari do e kalojë me një shaka pa ju kuptuar aspak, duke ju bërë të ndiheni keq. E dhimbshme!

Luani
Mos krijoni një lidhje me: Peshqit (dhe e anasjellta)
Karakteri i tyre prej një ëndërrimtari mund t’ju tërheqë së tepërmi, madje do ju bëjë të humbni ndonjëherë gjurmët nga realiteti, por luhatjet e humorit të tyre mund të shkaktojnë një stuhi në lidhje dhe t’ju mërzisin pa masë.

Virgjëresha
Mos krijoni një lidhje me: Peshoren (dhe e anasjellta)
Takimet e para do jenë magjike për ju të dy, por kur gjërat të fillojnë të bëhën me serioze, durimi juaj ndaj tyre do ju acarojë së tepërmi derisa të humbni kontrollin. Kjo sepse peshorja e ka të vështirë të ndajë mendjen rreth diçkaje që ju keni bërë plan kohë më parë.

Published in MAGAZINA

Mos jeni skuqur pak?

Nuk ka rëndësi sa të rritur apo të sofistikuar jeni, përsëri ndodheni në situate të sikletshme. Disa njerëz e përballojnë ndjenjën e turpit më mirë me një të qeshur, apo duke u shtirur sikur nuk ka ndikuar tek ata asapk. Disa të tjerë, sado ta fshehin i tradhëton fytyra e skuqur nga turpi. Si reagoni kur jeni në siklet, këtë e tregon më mirë shenja juaj e horoskopit.

Dashi: I mbushni mendjen të gjithëve që kanë qënë prezentë në turpin tuaj se nuk do ia thon askujt tjetër, dhe kjo çështje është e mbyllur.

Demi: E kaloni duke qeshur dhe e harroni shpejt.

Binjakët: Në fillim ndiheni në turp të madh, më pas e ktheni në historinë e jetës dhe ja tregoni të gjithëve.

Gaforrja: e mbani të gjithën përbrenda, derisa shpërtheni në të qara duke qënë se nuk ju lejojnë emocionet e tepërta që keni.

Luani: Ju pëlqen të jeni në qendër të vëmendjes, pavarësisht sa e sikletshme mund të jetë situate.

Virgjëresha: mendoni gjithë mënyra e mundshme sit ë shmangni një rast të tillë herën tjetër.

Peshorja: nuk thoni gjë si fillim, më pas, kur jeni vetëm në shtëpi, e rimendoni dhe ndiheni edhe më keq.

Akrepi: Nëse ka njerëz të tjerë që ju shohin, filloni t’I merrni inat dhe nuk ju flisni. Madje edhe mund të hakmerreni.

Shigjetari: Ndiheni aq keq me veten, më pas thoni sikur ishte e qëllimshme.

Bricjapi: Nuk reagoni keq, por gjeni një mënyrë praktike sit ë evitoni dramën.

Ujori: E injoroni dhe shkëputeni plotësisht prej saj.

Peshqit: Qëndrimi juaj është neglizhent ndaj problemit, e keni bërë dhe herë të tjera, asgjë e re për ju.

 

Mos jeni skuqur pak?

Nuk ka rëndësi sa të rritur apo të sofistikuar jeni, përsëri ndodheni në situate të sikletshme. Disa njerëz e përballojnë ndjenjën e turpit më mirë me një të qeshur, apo duke u shtirur sikur nuk ka ndikuar tek ata asapk. Disa të tjerë, sado ta fshehin I tradhëton fytyra e skuqur nga turpi. Si reagoni kur jeni në siklet, këtë e tregon më mirë shenja juaj e horoskopit.

Dashi: I mbushni mendjen të gjithëve që kanë qënë prezentë në turpin tuaj se nuk do ia thon askujt tjetër, dhe kjo çështje është e mbyllur.

Demi: E kaloni duke qeshur dhe e harroni shpejt.

Binjakët: Në fillim ndiheni në turp të madh, më pas e ktheni në historinë e jetës dhe ja tregoni të gjithëve.

Gaforrja: e mbani të gjithën përbrenda, derisa shpërtheni në të qara duke qënë se nuk ju lejojnë emocionet e tepërta që keni.

Luani: Ju pëlqen të jeni në qendër të vëmendjes, pavarësisht sa e sikletshme mund të jetë situate.

Virgjëresha: mendoni gjithë mënyra e mundshme sit ë shmangni një rast të tillë herën tjetër.

Peshorja: nuk thoni gjë si fillim, më pas, kur jeni vetëm në shtëpi, e rimendoni dhe ndiheni edhe më keq.

Akrepi: Nëse ka njerëz të tjerë që ju shohin, filloni t’I merrni inat dhe nuk ju flisni. Madje edhe mund të hakmerreni.

Shigjetari: Ndiheni aq keq me veten, më pas thoni sikur ishte e qëllimshme.

Bricjapi: Nuk reagoni keq, por gjeni një mënyrë praktike sit ë evitoni dramën.

Ujori: E injoroni dhe shkëputeni plotësisht prej saj.

Peshqit: Qëndrimi juaj është neglizhent ndaj problemit, e keni bërë dhe herë të tjera, asgjë e re për ju.

Published in MAGAZINA

Thjesht nuk bëjnë dot ndryshe…
Dramat! Ndërkohë që shumë prej nesh i lemë pas në gjimanz (apo shkollë të lartë) ka nga ata që vazhdojnë ende t’i kenë pjesë të jetës. Edhe pse ndonjëherë personat “dramatikë” mund të bëhën argëtues, gjasat janë që shumë shpejt e vetmja gjë që do bëjë me shumë kënaqësi do ishte t’i kyçje në një kabinë të vogël e t’i lije në mes të pyllit (ups!).
Këto janë katër shenjat e horoskopit më dramatike që sa lindin e deri në fund:

GAFORRJA
Duke qënë se është tepër e ndjeshëme, nuk është e ështië e vështirë për Gaforren të ekzagjerojë situatat. Nëse janë duke kaluar një ditë të keqe, do keni përballë dikë që do ju bëjë edhe ju të mendoni se ky është fundi I botës. Duhet të themi se sa do zemërmirë të jenë, është e lodhshme të kalosh shumë kohë me ta.

SHIGJETARI
Me nevojën e tyre për të qenë gjithmonë në qendër të vëmendjes, çfarë mund të prisni tjetër nga një Shigjetar? Gjithë dramën e jetës.

UJORI
Edhe pse në fillim nuk të jep përshtypjen, Ujori ëshë nga moment në moment gati të shpërthejë gjithë problemet, mendimet negative, pesimizmin që mban përbrenda.

PESHQIT
Peshqit janë kaq të ndjeshëm sa mund të qajnë me gjënë më të vogël. Aq shumë e marrin seriozisht edhe një fjalë që ju e keni thënë me shaka se të të bëjnë të mendohesh dy herë, herës tjetër. Gjithsesi, tepër të mërzitshëm. Ughhh!

Published in MAGAZINA

Virgjëresha, shenja e 6-shtë e Zodiakut, shpesh etiketohet si kritike e ashpër dhe tepër selective. Nëse jeni duke njohur një Virgjëreshë mashkull apo femër, atëhere e dini dhe e kuptoni se ka më shumë se kaq në karakteristikat e tyre. Ajo që shpesh duket si një fiksim i tyre (të arrijnë perfeksionin apo të jenë tepër korrektë me oraret) mund të jetë një ndihmë për personat që kanë afër.
Virgjëresha është një nga shenjat e Tokës, që do të thotë se janë realisht me këmbë në tokë (jo si Binjakët). Të kujdesshëm, të pastër, të skathët dhe të zgjuar, virgjëreshat janë të mbushur plot me energji si fizike ashtu dhe mendore. Kjo sepse drejtohen nga planeti Merkur që i bën të komunikueshëm dhe inteligjentë.
Virgjëreshat përshtaten më shumë me shenjat e tjera të Tokës si dhe të Ujit. Demi, Gaforrja, Shigjetari apo Bricjapi do të përbënin një çift ideal me ta.

Megjithatë, para se të lidheni me një Virgjëreshë, mësoni këto 5 fakte rreth tyre:

Virgjeresha planifikon çdo gjë
E çojnë në fund çdo gjë fillojnë, dhe kanë një parim: Mos e bëj nëse nuk e bën siç duhet. E tillë duhet të jetë edhe marrëdhënia për ta. Asgjë nuk mund t'u shpëtojë.

Janë shumë praktikë
Nëse keni të përbashkëta dhe ndjen se është koha e duhur, një Virgjëreshë do të dojë të ketë një marrëdhënie me ju. Në të kundërt, nuk do të lodhet kot; nuk para përpiqen për gjëra që duket sikur nuk do të funksionojnë. Janë komunikues shumë të mirë dhe dinë ta shprehin atë çfarë ndjejnë.

Analizojnë gjithçka me imtësi
Mund të kalojnë orë të tëra duke studiuar për diçka që ndoshta s'do të ketë kurrë një fund. Janë të shkëlqyer për të bërë kërkime dhe kur ka sfida, gjejnë strategjitë e duhura për t'i zgjidhur. Mbajeni mend: një Virgjëreshë mendon me mendje, jo me zemër.

Janë kritikë, por shpesh për mirë
Një person i shenjës së Virgjëreshës mund ti kritikojë pohimet tuaja me argumenta tepër të drejtpërdrejta, aq sa tju acarojë, por nëse ju jeni në një situatë të vështirë, ai do tju ndihmojë me të vetmin motiv për tju shërbyer.

Kërkojnë pavarësinë e tyre
Çuditërisht, aq sa të gatshëm janë njerëzit e shenjës së Virgjëreshës për të ndihmuar të tjerët, aq antipati kanë për të pranuar favore dhe ndere nga të tjerët. Ata nuk duan të ndihen të detyruar ndaj askujt, për asnjë arsye. Dhe ata nuk duan të varen nga askush, përveç vetes së tyre. Frika e rrënjosur thellë brenda tyre ndaj varësisë në pleqëri, bën që shumica e tyre të bëjnë një jetë aq ekonomike, sat ë quhen kopracë.

Published in MAGAZINA

Mund t’ju ketë ndodhur dje, sot, para pesë minutash ose dhe tani që po lexoni këtë artikull. Është e vetmja gjë që nuk mund ta planifikoni dot, e vetmja gjë nuk e shmangni sado të përpiqeni. Po flasim për shpërthimet e inatit, për ato momente të errëta ku secili prej nesh del nga vetja duke nxjerrë anën e tij më të keqe, anën që nuk do të donte t’ia njihte askush. Disa thyejnë pjata, të tjerë përplasin dyer, kurse më të përmbajturit hanë thonjtë. Çdokush ka mënyrën e tij të të shprehurit inatin, por katër shenjave të mëposhtme duhet t’u rrini larg në kësi rastesh ndryshe iu piu e zeza. Ja cilat janë ato:

1.Akrepi: Në përgjithësi personat që i përkasin shenjës së akrepit janë të qetë, të drejtë dhe të drejtpërdrejtë. Nuk kanë frikë të mbrojnë idetë dhe parimet e tyre, por kur dikush u bie në qafë padrejtësisht nxjerrin thonjtë (që nuk i kanë). Është mirë të mbani larg vetes një akrep të inatosur pasi nuk dihet kurrë si mund të shkojnë gjërat.

2.Luani: Do të ishte e pamundur që në këtë klasifikim të mos mungonte mbreti i zodiakut. I njohur për natyrën e tij të fortë, dominante dhe egocentrike, luani shndërrohet në një bishë të vërtetë në fazën e tij të shpërthimit. Në përgjithësi di të ruajë qetësinë dhe të mos përfshihet emocionalisht, por kur shpërthen…shpërthen keq. Nëse dëgjoni që fqinji juaj po thyen disa pjata në korridor, me siguri është i shenjës së luanit.

3.Demi: Padrejtësia, thyerja e besimit dhe mungesa e korrektesës janë disa prej gjërave që e bëjnë demin të humbasë toruan. Shquhet për qetësinë dhe racionalitetin e tij tipik, por kjo nuk do të thotë se mund të abuzoni me këto virtyte të tij. Kini kujdes se po e bëtë me nerva, nuk nguron t’u ngulë brirët. Madje s’është nevoja t’i tundni pelerinën e kuqe të toreadorit, demi i inatosur sulmon çfarë t’i dalë përpara.

4.Bricjapi: Është shumë e vështirë që bricjapit t’i dalin gjërat nga kontrolli, por nëse ndodh dijeni që keni mbushur kupën dhe e keni prekur në pikën e tij më të ndjeshme. Shpërthimet e tij të inatit janë të pakontrolluara. Është shumë i ashpër me gjuhën dhe sulmon pa u menduar dy herë. Lëreni të qetë në momentet e tij të acarimit, në të kundërt do ta keni punën pisk.. aq sa do t’i uroni vetes të mos kishit lindur.

Published in MAGAZINA

Para se të krijosh një lidhje serioze me një Peshore të mirë, Dem me këmbë në tokë apo një Virgjëreshë të përkushtuar, ka një shenjë tjetër të horoskopit që të gjithë duhet të provojnë të dalin qoftë një herë të vetme në një takim. Kjo shenjë është argëtuese, interesante, e paparashikueshme, por mbi të gjitha mjaft e ëmbël. Para se të planifikoni një lidhje të gjatë, duhet të konsideroni të provoni një lidhje romatike me Binjakët. Para se të filloni të qeshni, lexoni çfarë kemi për të thënë më poshtë.

Binjakët janë nga ato shenja që keqkuptohen lehtë, nënvlerësohen dhe janë tepër, tepër inteligjente. Shumë njerëz të famshëm i përkasin kësaj shenja. Përmendim këtu Prince, Stevie Nicks, Lana Del Rey, Kanye Ëest, Bob Dylan, Naomi Campbell, Tupac Shakur, Johnny Depp, Angleina Jolie si dhe Marlyn Monore.

Astrologët shpesh bëjnë krahasimin e kësaj shenje me personazhin e Peter Pan, Willy Wonka dhe Robyn Hood, kjo për shkak të natyrës së tyre të dyfishtë, sa fëminorë aq edhe të rrezikshëm.

Dioskuret dio-dy skuroi shkuar atëhere mund të themi dy të shkuarit pra, dy vëllezërit që shkonin mjaft mirë me njëri-tjetrin, ose dy të shkuarit që ikin. Në Greqinë e lashtë Castor e Pollux njiheshin si 2 yjet me te ndritshem. Kjo shenjë paraqitej dhe nga 2 dhi që lindnin 2 keca.
Të tjerë studiues konnfirmojnë që binjakët e kanë marrë këtë emer pasi dielli stacionohet në këtë shenjë dy ditë më shumë se në shenjat e tjera. Castori e Pollux i japin binjakëve të gjithe shkëlqimine tyre sepse thuhet atë që nuk e bën njëri e bën tjetri.

Sytë e tij janë të mprehta dhe talentet e tij janë të shumta. Ai ka një humor të shkëlqyer, takt, diplomaci dhe shkathtёsi, por i mungon këmbëngulja dhe durimi. Ai i hedh gjёrat e vjetra dhe tё çmuara shumë shpejt, pёr tё provuar ato tё rejat, pastaj pendohet pёr asgjësimin e çastit. Ndonёse ai ka shumё njerёz qё e rrethojnё, ai i ndan emocionet e tij më të thella vetëm me një shok – binjakun tjetёr tё vetes sё vet. Ajri është elementi i tij dhe shtëpia e tij e vërtetë. Elementi tokё ёshtё i huaj pёr tё.

Mashkulli i Binjakёve, ai tipiku, është i preferuari i çdo zonjushe/zonje. Ai i pëlqen njerëzit. Sa më shumë njerёz, aq mё mirё pёr tё. Rrallё mund tё ketё ndonjё Binjak, i cili nuk ёshtё njё bashkёbisedues i pёrkryer. Ai ka shije të hollë, bёn vёrejtje dhe komente tё mprehta, por edhe komplimentat e tij janё tё sinqerta dhe dashamirёse. Zakonisht një mjeshtër i mënyrave të pagabueshme dhe aftёsive shoqërore, ai i mban nё lёvizje festat apo aktivitetet sociale nё mё shumё se njё mёnyrё.

Femra juaj e Mёrkurit, do tё kёrkojё tё jetё “me tё vёrtetё, komplet e dashuruar”, por ajo sёrish do tё vazhdojё ti shmanget kёsaj. Ajo do jetё e etur pёr mёmёsinё, por gjithashtu do ti rrijё larg. Ajo do tё gjejё diçka perfekte tek çdo mashkull qё takon, por do tё kёrkojё pa u lodhur atё mashkull qё do tё ketё tё gjitha ato cilёsi qё do ta bёjnё plotёsisht tё lumtur.

Ju do të gjeni një mikeshё shumё tё mirё tek ajo. Vajza e Mёrkurit do tju shoqёrojё nё tё gjitha aktivitetet sportive dhe ajo do të tregojë interes për të gjitha sportet në natyrë, pavarёsisht se ajo duket e butë dhe shumё femërore. Mentaliteti i Binjakes sё mprehtë do të tregojë qartë kur kurioziteti i saj është ngazëllyer nga çdo situatё e re. Për sa kohë që ju nuk kërkoni qëndrueshmëri prej saj, ajo do të jetë totalisht interesante.

Published in MAGAZINA

Nëse çdo ditë ulesh në tavolinën e punës dhe mendon se e urren atë, atëherë duhet të shohësh datën e lindjes. Ashtu si në çdo aspekt të jetës, data e lindjes që përkon edhe me shenjën e horoskopit tregon për gjërat që kanë ndikim në karrierën tuaj- dhe natyrisht cila punë është më e mira për ju.
Shenja së cilës i përkisni tregon çfarë punonjësi jeni, çfarë ju nxit në mjedisin tuaj të punës etj.

Dashi (21 mars-19 prill)
Dashi është natyrë lideri, si pasojë ai e kupton më lehtë se autoriteti i bën të jenë shefa shumë kërkues. Por kujdes: Ju nuk jeni më i miri në punën për t’u bërë shef, për pasojë irritoheni nga kufizimet që ju dalin përpara. Mos u mërzit Dash, do të ngjitesh lart. Vetëm mos u dorëzo, çoje në fund çfarë ke nisur. Duke qenë se keni aftësi ndërpersonale shumë të mira, për ju është e rëndësishme që gjithçka që nisni ta çoni deri në fund. Ju tentoni të filloni shumë projekte, por shumë nga ato nuk i përfundoni vetë. Ju kujdeseni që gjithmonë të keni nga pas një skuadër të mirë miqsh dhe kolegësh që ju mbështesin: Ata marrin idetë tuaja të guximshme dhe i mbajnë për të ecur përpara.
Karriera ideale: Çdo gjë që ka të bëjë me garën apo fizikun është rruga e drejtë për ju. Mendoni: guida në natyrë, trajner personal, atlet, apo të punoni në organizime sportive. CEO apo profesione të tjera që kanë të bëjnë me menaxhimin nuk janë më pak të arritshme, ju pëlqen të jeni nën kontroll të gjithçkaje dhe të bëni më të mirën duke ofruar njohuritë tuaja në mbështetje të ekipit.

Demi (20 prill-20 maj)
Si njerëz që punoni shumë, jeni praktikë, duke e bërë ideal vendin tuaj të punës dhe mund të manovroni me lehtësi nga ndjekës në udhëheqës në çdo situatë. Ju jeni më të prirur për të udhëhequr, por megjithatë, ju e dini nga eksperienca personale që puna e vështirë dhe përkushtimi ju bëjnë lojtar të madh të ekipit, edhe pse natyra juaj kokëfortë mund t’ ju pengojë në disa situata. Kur bëhet fjalë për konflikte dhe projekte në punë ju duhet të ndërmerrni disa beteja.
Karriera ideale: Një nga shenjat më të besueshme dhe punëtore, ju do të ecni shumë nëse punoni në një mjedis ku shpërblehet këmbëngulja dhe përkushtimi. Punët si luleshitës, dekorues ambientesh, në industrinë ushqimore ose shitjet e gjërave luksoze, janë ato që ju përshtaten më shumë dhe nxjerrin në pah dy gjërat që pëlqeni më shumë: të bukurën dhe një rutinë të qëndrueshme. Demi është gjithashtu shumë i kujdesshëm me paratë (këtu nuk ka asgjë për t’u çuditur) dhe mund të japë këshilla shumë të mira në lidhje me financat, kjo i bën ato të përshtatshëm për karrierë në fushën bankare dhe ekonomi).

Binjakët (21 maj- 20 qershor)
Binjakët progresojnë në mënyrë shumë të shpejtë, në mjedise stimuluese që ofrojnë shumëllojshmëri dhe mundësi për të ndërvepruar në shumë gjëra. Ju mund të lëvizni në gjithçka me shpejtësi të madhe, por kini kujdes: kjo do të thotë gjithashtu që edhe mund të mërziteni shpejt, nëse nuk u jepet një listë me detyra të ndryshme për t’u realizuar. Thjesht kujdesuni të mos futeni në mjedise pune të lodhshme dhe do të jeni gjithmonë të lumtur.
Karriera ideale: Çdo gjë që kërkon transmetim informacioni dhe të mbajturit e një qëndrimi në tema të ndryshme është karriera ideale për Binjakët, kështu mësimdhënia dhe komunikimi janë ideale për ju. Ju jeni mendërisht aktiv dhe dëshironi të merrni pjesë në aspekte të ndryshme të një projekti, kështu që përshtateni si menaxher projekti ose udhëheqës në projekte publiciteti.

Gaforrja (21 qershor-22 korrik)
Gaforret janë shenjat më tradicionale dhe të kulturuara të zodiakut, kështu ato kanë nevojë për një shembull për të udhëhequr dhe mund të mbajnë përgjegjësi më lehtë. Ju përkufizoheni si kujdestar dhe jeni të përshtatshëm në punë ku jepet mundësia të jepni këshilla dhe të zgjidhni probleme. Ju nuk mund të bëni karrierë në punë në të cilat nuk mund të dalloheni nga të tjerët. Keni gjithmonë nevojë të lavdëroheni për rezultatet e arritura. Prandaj sigurohuni që në çdo punë që bëni të merrni motivimin e duhur nga menaxherët.
Karriera ideale: Gaforret janë dado ideale, por gjithashtu mund të jenë edhe punonjës social shumë të mirë. Përshtaten shumë mirë në sektorin e burimeve njerëzore, gjykatës, mësues dhe drejtorë ekzekutivë. Kujdesi shëndetësor dhe mirëqenia janë pjesë jetësore shumë të rëndësishme për këto shenja, kështu që çdo gjë që ka të bëjë me këto fusha, si dietolog apo nutricionist, janë profesione shumë të përshtatshme për to.

Luani (23 korrik- 22 gusht)
Luanët pëlqejnë shumë të bien në sy dhe të jenë në qendër të vëmendjes, por jo në kuptimin “më shihni mua”, thjesht duan t’ i frymëzojnë të tjerët duke qenë më të mirët. Mësimdhënia dhe politika janë fusha në të cilat përshtaten natyrshëm. Ata janë shefa pothuajse gjithmonë. Ata janë në garë edhe me ekipin e tyre.
Karriera ideale: Siç u tha edhe më sipër, mësimdhënia dhe politika janë profesione ku përshtateni më së miri, çdo gjë që ka të bëjë me të tjerët për ju është zbavitëse. Gjithashtu profesione si aktrimi, kompozimi, regjisura dhe stilimi, zgjojnë interes tek ju. Jeni gjithashtu liderë të lindur, kështu pozicioni i CEO-s apo drejtuesit nuk janë të paarritshëm për një luan.

Virgjëresha (23 gusht-22 shtator)
Virgjëreshat, përveçse perfeksioniste, janë gjithmonë në shërbim të të tjerëve. Si drejtues jeni gjithmonë të vëmendshëm dhe të mëshirshëm. Si shef jeni praktik dhe mbrojtës, duke kërkuar më të mirën te të tjerët. Keni tendencën të sforconi veten më shumë se të tjerët, kështu keni gjithmonë nevojë për këshilla për të mos humbur çdo herë në detaje. Ju jeni në thelb punonjësi ideal.
Karriera ideale: Virgjëreshat kanë memorie fantastike dhe perfeksionizmi që i karakterizon i bën të manovrojnë edhe kur ka sasi të madhe informacioni edhe kur emocionet janë të larta. Ata janë shumë të mirë në shërbime dhe në industrinë e kujdesit, si në drejtimin e dyqaneve, banakier dhe terapist. Ata gjithashtu shkëlqejnë në çdo fushë që ka të bëjë me kërkimin dhe statistikat, editues, hetues në kërkimin e fakteve, teknik, përkthyes ose dedektiv.

Peshorja (23 shtator- 22 tetor)
Peshoret janë shumë sociale dhe të përshtatshme t’i bëjnë njerëzit bashkë, kështu ju jeni ndërmjetës shumë i mirë si brenda edhe jashtë zyrës. Shenja e ekuilibrit, bën që t’i lexoni njerëzit dhe të kuptoni gjithmonë çfarë duan. Këto aftësi mund t’i përdorni si avantazh në çdo punë apo karrierë: diplomaci, asistent, broker, këshilltar, agjent shitjesh etj.
Karriera ideale: Përfaqësohet nga shkallët e drejtësisë dhe zbatimit të ligjit. Jeni njeri që i prekni njerëzit në zemër, kështu puna me të tjerët është thelbësore për lumturinë tuaj, mendoni spitalet, shërbimet e klientit, diplomatët, agjentët e udhëtimit, madje përshtateni shumë mirë edhe si organizator dasmash.

Akrepi (23 tetor- 21 nëntor)
Askush nuk mund të mbajë një sekret më mirë se sa ju Akrep dhe kjo është diçka që ju mund ta përdorni në karrierën tuaj, nëse jeni në pozicione që kërkojnë maturi. Ju shkëlqeni në organizata që merren me inteligjencën, sekrete të nivelit të lartë, dokumente konfidenciale ose mallra shumë të shtrenjta. Ju pëlqejnë sfidat dhe të hetoni. Intensiteti me të cilin punoni është legjendar dhe ju bën të përshtateni në fusha të ndryshme, por më e mira që mund të bëni dhe ku i lini të tjerët pas, janë operacionet apo mjekësia. Mendojeni veten si agjenti mjeko-ligjor që arrin i pari në një skenë krimi. Karriera ideale: Siç u tha, ju mund të jeni në shtëpi, në një sallë operacioni ose një agjent sekret. Mund të punoni shumë mirë në menaxhimin e krizave (mendoni që duhet nivel i lartë fshehtësie). Jeni të mirë me menaxhimin e burimeve dhe logjistikën, si edhe mund të jeni shef finance i shkëlqyer.

Shigjetari (22 nëntor-21 dhjetor)
Shigjetarët kanë aftësi të bisedojnë me të tjerët, duke i ngritur moralin. Punojnë shumë si lojtar i ekipit, përshtaten me ndryshimet dhe u japin kurajë të tjerëve të punojnë në profesionet ku ndihen të lumtur. Përkthimet? Ju jeni shumë i mirë në çdo gjë kur është fjala për të punuar.
Karriera ideale: Adhuroni udhëtimet dhe të mësoni nga njerëzit në çdo pjesë të botës, kështu që çdo punë e lidhur me industrinë e udhëtimeve ju përshtatet shumë mirë apo edhe çdo punë tjetër që ju detyron të udhëtoni gjatë gjithë kohës, mendoni punë që kanë të bëjnë me konsulencën apo turizmin. Duke qenë se pëlqeni shumë të frymëzoni të tjerët, jeni shumë i mirë si mësues, lideri i programeve për të rinj apo të punoni në punë vullnetare.

Bricjapi (21 dhjetor-19 janar)
Bricjapët janë serioz, pragmatik dhe të organizuar, por aspak të mërzitshëm. Ju keni karizmën dhe entuziazmin e udhëheqësit të skuadrës. Nuk ndiheni të frikësuar apo të mërzitur nga autoriteti, e dini që duke punuar fort, me ambicie dhe angazhim, mund të arrini majat (që është, gjithmonë, qëllimi juaj final, nuk ka rëndësi në cilën fushë). Thjesht kujdesuni të bëni edhe gjëra të tjera. Bricjapët konsiderohen si njerëz të fiksuar pas punës.
Karriera ideale: Bricjapët janë shumë të mirë si menaxherë ose administratorë. Produktiviteti dhe aftësitë menaxhuese janë të jashtëzakonshme dhe ju pëlqen të punoni më shumë në korporata që japin mundësinë të ngjiteni në karrierë. Ju gjithashtu mund të jeni inxhinierë të shkëlqyer, arkitekt dhe dizenjues, si njeri që i kushtoni rëndësi çdo detaji.

Ujori (20 janar-18 shkurt)
Ujorët janë shpirt i lirë. Por mos bëni gabim të trilloni për këta punëtorë fluturues, ata janë shumë punëtorë, edhe pse me sjellje jo të zakonshme (p.sh. nëse nuk i zë gjumi, në mes të natës ata merren me një projekt dhe në mes të ditës pasi kanë mbaruar punën, marrin një sy gjumë). Ata janë socialë, por edhe të vetmuar, duke i bërë të përshtatshëm të merren me punë grupi si edhe me punë individuale. Kanë tendencën të japin mendimin e tyre me idenë e parë “të krisur” që u vjen në mendje.
Metodat tuaja të pazakonta mund të jenë shumë tërheqëse për ata që pëlqejnë të qëndrojnë pranë një gjeniu kreativ si ju, që do të thotë që jo të gjithë ju quajnë të marrë.
Karriera ideale: Shkencat apo teknologjia (nëse mund të eksploroni teori ose aplikime të reja), grafik dizajnera ose fotograf dhe çdo projekt menaxhimi, ju gjeni gjithmonë mënyra të reja për t’ i bërë gjërat. Gjithashtu jeni sipërmarrës ideal ose kontraktues i pavarur dhe punoni sipas orareve tuaja.

Peshqit (19 shkurt- 20 mars)
Peshqit janë aq fleksibël sa mendohen të parët kur bëhet fjalë për forcën punëtore. Ju nuk shqetësoheni t’u tregoni të tjerëve kush jeni, shqetësoheni vetëm të bëni më të mirën e mundshme. Ju mund të lundroni në një numër të madh profesionesh, por jeni më të lumtur kur gjeni një punë që i shërben ndjeshmërive tuaja. Jeni të dhembshur dhe keni shumë intuitë, duke ju bërë të përshtatshëm në art dhe mjekësi.
Karriera ideale: Çdo gjë që ka të bëjë me kujdesin shëndetësor, ku ju mund të shëroni të tjerët. Mund të bëheni mjek, infermierë, fizioterapist, psikolog si dhe kanë një talent të veçantë për sporte.

Published in MAGAZINA
radio TV

Facebook

LIKE Shqip Top 10

poll