INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Çokollata e zezë parandalon diabetin? Ja çfarë thotë një studim i ri

Çokollata e zezë parandalon diabetin? Ja çfarë thotë një studim i ri

Publikuar më: 11:55 30-08-2017

Sipas një kërkimi të ri, çokollata mund të parandalojë diabetin. Një përbërës që gjendet në kokrrat e kakaos, i njohur si monomer epicatechin, zmazhon sekrecionin e insulinës nga disa qeliza specifike. Ky përbërës redukton gjithashtu obesitetin dhe rrit aftësinë e kafshëve për t’u përballur me nivelet e larta të glukozës në gjak. Kjo pasi studimi është kryer momentalisht vetëm tek kafshët, por gjithsesi ngelet e dobishme.

Çokollata të jetë e zezë dhe vetëm 100 gram. Flavonoidet në çokollatën e errët ndihmojnë në neutralizimin e insulinës, kusht ky që pengon zhvillimin e diabetit të tipit 2.
Konsumimi i 100 gram çokollatë të errët në ditë përshpejton metabolizmin e trupit nëpërmjet glukozës.
Tregohuni të matur, hani me masë, çdo gjë e tepërt është e dëmshme për organizmin tuaj.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0025248527526855
    array(1) { ["section"]=> string(73) "cokollata-e-zeze-parandalon-diabetin-ja-cfare-thote-nje-studim-i-ri-35682" }