INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Çfarë nënkuptojnë numrat në emrat e këtyre markave të njohura? [FOTO]

Çfarë nënkuptojnë numrat në emrat e këtyre markave të njohura? [FOTO]

Publikuar më: 17:19 07-08-2017

Ato shqiptohen lehtë: 7UP, Chanel No. 5, Porsche 911.

 

Por çfarë kuptojnë në të vërtetë këto numra? Shikojini nëse mund të gjeni arsyet pse këto 13 marka kanë numra të ngjitura në emrat e tyre dhe ne sloganet e marketingut.

1. Pse Chanel “No. 5”?

chanel_n5_perfume.jpg

Coco Chanel zgjodhi aromën e pestë që perfumieri Ernest Beaux prodhoi për të. Data zyrtare e lançimit ishte në 1921/05/05.

2.Heinz mburret për “57 varietetet” e tij edhe pse prodhon mijëra produkte të ndryshme. Pse?

e496f3b6-66bd-4853-a49d-b522b2193b66_1.c32de03c02f926d47b1fb76895fd28dd.jpeg

Kjo është për shkak se Henry Heinz e konsideronte 57 një numër me fat. Heinz ishte duke prodhuar më shumë se 60 produkte, kur filloi duke përdorur sloganin “57 varieties”.

3.Porsche 911 është një nga makinat më ikonike në botë, por pse “911”?

4151831-porsche-911-gt3-2014.jpgMakina fillimisht do të quhej Porsche 901, por Peugeot e detyroi të ndryshonte emrin. Peugeot deklaroi se kishte emërtimin e të drejtave të një numri të modelit tre-shifror me 0 në mes të tij. Porsche thjesht zëvendësoi 0 me një 1.

4.Pse quhet 7UP?

all-freshmart-o2o-7up-in-can-02.jpgBRITVIC, e cila shpërndan 7UP në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë, pohon se marka u emërua për shkak të shtatë përbërësve kryesore në pije. Kjo pije u krijua fillimisht në vitin 1929, pasi CL Grigg fitoi një konkurs në SHBA për të gjetur pijen më të shijshme me limon. Por emri i tij origjinal Bib-label Lithiated Lemon Lime Soda – ishte pak e vështirë të shqiptohej.

5. Pse është quajtur parku argëtues “Gjashtë Flamujt” (Six Flags) ?

782511_1280x720.jpgKorporata është quajtur “Gjashtë flamuj Mbi Teksas,” e cila i refereohet gjashtë kombeve që kanë pasur sovranitetin mbi shtetin: Franca, Meksika, Spanja, Republika e Teksasit, Shtetet e Konfederatës së Amerikës, dhe SHBA.

6. Ju ndoshta keni fluturuar në një të tillë, por e dini pse ai quhet një Boeing 747?

Boeing_747-400_Dreamliner_livery.jpgPasi Lufta e Dytë Botërore përfundoi, prodhuesit e aeroplanëve ushtarakë i ndanë departamentet e tyre inxhinierike në divizione të ndryshme të numëruara: 300s dhe 400s për avionët, 500s për motorët turbinë, 600s për raketat, dhe 700s për transportin ajror jet.

7. Nga vjen Jack Daniel “Old no.7”?

jack-daniels.jpgVetëm Jack e di! Një zjarr shkatërroi të gjitha të dhënat që do të kishin provuar një teori se nr 7 është aplikuar në fabrikën e pijeve alkoolike të Jack Danielit për regjistrim në qeveri, ose në qoftë se ishte numri i tij me fat, ose ai kishte shtatë të dashura, ose në qoftë se ishte treni Nr. 7 që transportoi uiskin e tij.

8. Gjithkush e njeh Levin, por a e dini rëndësinë e numrit 501 të Levit?

1947lvc501patch.jpgKompania e Levit është themeluar zyrtarisht në vitin 1890, dhe ky ishte edhe viti XX (një term i industrisë që do të thotë cilësi e lartë) i pantallonave të zotëruar që iu dhanë numrin e patentës “501.” Levi Strauss and Co. e pranon vetë se nuk e di pse u zgjodh ky numër. Kompania gjithashtu ka bërë një version 201 jean, si dhe produkte të tjera duke përdorur numrat e tjera me tre shifra.

9. WD-40 eshte nje produkt i dobishëm që duhet të kesh rreth shtëpisë, por pse 40?

380307_1__1.jpgAkronimi qëndron për Formulën 40 të zhvendosjes së ujit. Ajo është zhvilluar në 1950 për të parandaluar hapësirën e shkembit Atlas nga gërryerja, por kimistët ishin të suksesshëm vetëm në përpjekjen e tyre të 40-të.

10. FiveThirtyEight është një blog dhe website votimi. Çfarë do të thotë emri?

538.png

538 është numri i zgjedhësve në Kolegjin Zgjedhor SHBA.

11. Pse Cadbury e quan atë një flokë bore “99 (Flake)”?

R02914002_RR_Website_Product_Shots_500x500px_Flake-Cone.jpg

Një teori sugjeron se në një përpjekje për të apeluar ndaj emigrantëve italianë në qendër të industrisë së akulloreve në Mbretërinë e Bashkuar, Cadbury e quajti akulloren e tij sipas rojeve të elitës monarkike italiane të 99 ushtarëve. Por dy programe në BBC “Balderdash and Piffle” kanë gjetur se miti në fakt i referohet Gardës Zvicerane të Vatikanit, e cila tradicionalisht ka pasur 105 anëtarë.

12. Ju mund të përdorni produkte 3M-së si Scotch Tape dhe Post-Its, por a e dini pse është quajtur 3M?

101e_tape_3m_1.jpg

3M u quajt fillimisht Miniera Minnesota dhe Kompania Prodhuese. Ajo nisi të mblidhte zmeril në minierën Crystal Bay, por rrotulloi biznesin kur u zbulua se furnizimet me zmeril në minierë ishin të kufizuara.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0073339939117432
    array(1) { ["section"]=> string(72) "cfare-nenkuptojne-numrat-ne-emrat-e-ketyre-markave-te-njohura-foto-34087" }