INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Çelësi për jetëgjatësinë e trurit! Zbuloni ushqimet më me vlerë…

Çelësi për jetëgjatësinë e trurit! Zbuloni ushqimet më me vlerë…

Publikuar më: 10:18 04-12-2018

Për një tru të ri! Zbulohet dieta që ul sasinë e proteinave dhe shton konsumimin e karbohidrateve. Kjo mund të jenë çelësi i jetëgjatësisë së trurit, duke inkurajuar plakjen e shëndetshme.

Ky zbulim është bërë nga një hulumtim i Universitetit të Sidneit, i botuar në Raportet Cell. Megjithatë, ky studim vazhdimisht thekson se në këtë regjim ushqimor nuk duhet ekzagjeruar me sasitë.
Ky kërkim është i pari që vë në dukje se dietat me përmbajtje të ulët proteinike dhe me përmbajtje të lartë karbohidratesh kanë avantazhe mbrojtëse për trurin, të ngjashme me regjimet ushqimore që parashikojnë një reduktim të kalorive, të studiuara prej vitesh për benefitet e tyre mbi jetëgjatësinë.
Një ndër burimet kryesore të karbohidrateve është “patatja e ëmbël”. Në funksion të studimit kërkuesit kanë ushqyer minj me karbohidrate komplekse, të prejardhura nga niseshteja dhe proteinat e djathit dhe qumështit.
Janë përqendruar në hipotalamus, zonë e trurit përgjegjëse për të kuptuarit dhe memorien. Hipotalamusi zakonisht është zona e parë e trurit që preket nga sëmundjet neuro-degjenerative si Alzheimer-i.
Dieta e pasur me karbohidrate dhe me pak proteina duket se promovon shëndet në hippokampusin e minjve. Mbetet për t’u parë nëse i njëjti ndryshim do reflektohet pothuajse njësoj edhe tek njerëzit.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0032999515533447
    array(1) { ["section"]=> string(75) "celsi-per-jetegjatesine-e-trurit-zbuloni-ushqimet-me-me-vlere-ushqime-80628" }