INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Asnjë nuk e di se kush e shpiku BITCOIN

Asnjë nuk e di se kush e shpiku BITCOIN

Publikuar më: 10:53 09-10-2018

Bitcoin është një monedhë dixhitale që u krijua në vitin 2008 nga "Satoshi Nakamoto". Është shkëmbyer në mënyrë elektronike, nuk është e lidhur me asnjë bankë, dhe asnjë autoritet qendror nuk e kontrollon atë. Kjo është mjaft e çuditshme. Por një nga gjërat më të çuditshme në lidhje me monedhën është se identiteti i vërtetë i Satoshi Nakamoto nuk është konfirmuar kurrë. Dhe "Nakamoto" (nëse ky është një individ ose një grup njerëzish, nuk dihet) vlerësohet të ketë deri në 5 përqind të furnizimit total të monedhës. Kjo nuk është vetëm një shumë e parave; kjo është një sasi potencialisht e rrezikshme e pushtetit.

Instagram Banner

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0081131458282471
    array(1) { ["section"]=> string(45) "asnje-nuk-e-di-se-kush-e-shpiku-bitcoin-74563" }