INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
Arsyet pse duhet të konsumoni çdo ditë arra

Arsyet pse duhet të konsumoni çdo ditë arra

Publikuar më: 09:53 28-06-2018
Nëse konsumoni arra, rreziku që ju të prekeni nga çrregullimi i rrahjeve të zemrës, si shkaktar i atakut kardiak në zemër është më i vogël. Një studim i ri thekson se ngrënia e tre grushtave me arra brenda një jave, zvogëlon me 18% rrezikun e luhatjeve arteriale. Gati 1.3 milionë njerëz në Britaninë e Madhe diagnostifikohen me këto luhatje dhe rreth 500 mijë të tjerë janë me këtë gjendje, por jo të diagnostifikuar. Hulumtimi është kryer në Institutin ‘Karolinska’ në Suedi, ku janë eksperimentuar 60 mijë të rinj, te të cilët është parë konsumimi i arrave si dhe shëndeti i tyre i zemrës për 17 vjet. Përfundimi i dalë ishte se konsumimi i arrave mund të jetë i lidhur me zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe sulmit në zemër.
 
nuts-arra.png

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0030338764190674
    array(1) { ["section"]=> string(49) "arsyet-pse-duhet-te-konsumoni-cdo-dite-arra-63076" }