INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
AIDS vret dhe 'yjet' . Ja 10 VIP-at e Hollywood-it të infektuar me HIV [VIDEO]

AIDS vret dhe 'yjet' . Ja 10 VIP-at e Hollywood-it të infektuar me HIV [VIDEO]

Publikuar më: 16:55 11-03-2018

SIDA është ndër sëmundjet më vdekjeprurëse në botë dhe shkaktohet nga një virus i quajtur HIV.

Personi i parë u infektua me këtë virus mendohet se ka qenë 30 vite më parë dhe që atëherë 36 milionë njerëz kanë vdekur nga SIDA, shkruan intv,al

Virusi HIV sulmon sistemin imunitar duke e dobësuar duke e çuar deri në vdekje.

Nga ky kjo sëmundje vdekjeprurëse kanë vdekur shumë persona mes tyre dhe VIP-a ndërkombëtarë.

Intv, ju sjell listën me 10 VIP-at e infektuar me HIV:

 1. Basketbollisti Magic Johnson i diagnostikuar me HIV por jeton ende.
 2. Lojtari i tenisit Arthur Ashe, ndërroi jetë në vitin 1993, më moshën 50 vjeçare nga AIDS
 3. Grafisti amerikan Keith Haring u nda nga jeta në moshën 29 vjeçare
 4. Reperi i njohur Eazy-E u infektua me AIDS e cila dhe i mori jetën në moshën 31 vjeçare
 5. Në moshën 29 vjeçare ndahet nga jeta dhe aktori Timothy Patrick Murphy, për shkak të këtij virusi, shkr intv.al.
 6. Aktroi Brad Davis e mbajti të fshehtë nga publiku infektimin me SIDA, u nda nga jeta në moshën 42 vjeçare
 7. Aktori Rock Hudson u infektua me HIV gjatë një transfuzimi gjaku, u nda nga jeta në moshën 60 vjeçare
 8. Pedro Pablo Zamora ishte ndër të parët persona që e pranoi publikisht se ishte gey, ai u nda nga jeta në moshën 22 vjeçare/intv.al/

 

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

  LIKE Shqip Top 10

  poll
  Article Logic
  Execution time: 0.0010130405426025
  array(1) { ["section"]=> string(78) "aids-vret-dhe-yjet-ja-10-vip-at-e-hollywood-it-te-infektuar-me-hiv-video-52594" }