INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
A mund të trajtojë kanabisi autizmin? Ja çfarë thonë shkencëtarët

A mund të trajtojë kanabisi autizmin? Ja çfarë thonë shkencëtarët

Publikuar më: 15:26 12-05-2018

Shkencëtarët do të studiojnë efektet e marihuanës tek fëmijët me autizëm. Këtë e ka lajmëruar Universiteti i Kalifornisë  duke zbuluar planet që kanë për  ta studiuar këtë vitin e ardhshëm në bashkëpunim me Qendra të tjera mjekësore.

Dr Orrin Devinsky, i cili do të jetë  i përfshirë në dy studimet e ardhshme amerikane, tha: "Ka një sasi të madhe të përdorimit të kanabisit, sepse 29 shtete dhe District of Columbia, kanë miratuar marihuanën mjekësore.

"Në shumë prej këtyre shteteve, prindërit e fëmijëve me autizëm janë në gjendje të marrin marihuanë mjekësore nga një mjek dhe ta përdorin atë për të trajtuar një sërë problemesh të ndryshme duke nisur nga ankthi, sjelljet agresive, lehtësimin e epilepsisë  apo  problemet me gjumin.

Megjithatë ai sqaron se duhet të bëhen ende studime për të përcaktuar nëse përdorimi i kanabisit është i sigurtë tek fëmijët me autizëm dhe a i lehtëson simptomat e tyre.

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, një në 59 fëmijë në SHBA janë prekur nga autizmi.

Çfarë do të përfshijë studimi?

Studimi do të përfshijë 30 fëmijë të moshës nga tetë deri në 12 vjeç.

Hulumtuesit do të vlerësojnë nëse CBD lehtëson simptomat e autizmit të rëndë.

CBD nuk përmban THC, e cila është ajo që i bën përdoruesit të jenë në efektin e njohur si ‘High’ dhe është e ligjshme në Britani të Madhe.

Hulumtuesit planifikojnë të hetojnë nëse substanca ndryshon lajmëtarët kimikë të pacientëve, përmirëson lidhjen e trurit ose ul inflamacionin.

Droga e kanabisit përgjysmon rrezikun e një konfiskimi epileptik në më shumë se 40% të pacientëve duke i bërë ata më të vëmendshëm dhe më të aftë për të komunikuar.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0028610229492188
    array(1) { ["section"]=> string(70) "a-mund-te-trajtoje-kanabisi-autizmin-ja-cfare-thone-shkencetaret-58137" }