INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
A është Shisha e dëmshme për shëndetin? Këto fakte të frikshme do t’ju bëjnë të mos e përdorni më

A është Shisha e dëmshme për shëndetin? Këto fakte të frikshme do t’ju bëjnë të mos e përdorni më

Publikuar më: 14:32 11-04-2018

Shisha është kthyer në shoqëruesin e preferuar të njerëzve jo vetëm nëpër clube, por edhe në ambiente më të vogla apo edhe thjeshtë në shtëpi.

Por edhe pse ju duket një mënyrë mjaft argëtuese për të kaluar kohën e lirë dhe krejt e padëmshme për shëndetin, me siguri shumë prej jush nuk i dinë efektet negative të saj.

Tymosja e Shisha-s mund të jetë po aq e dëmshme dhe e rrezikshme sa konsumimi i duhanit. Kjo sepse tymosja në argjile nuk mund të jetë më pak toksike në një tub uji.

Madje një konsumues i rregullt i Shisha-s mund të thithë më shumë helme tymërash gjatë konsumimit të Shisha-s sesa një duhanpirës brenda pak ditësh.

Kjo shkakton rreziqe afatgjata për shëndetin duke përfshirë edhe kancerin e zemrës, lëkurës si dhe sëmundje të gojës.

Shumë persona që e parapëlqejnë Shisha-n mund të thonë se mund ta lënë kur të duan dhe vazhdojnë sërish ta konsumojnë për kënaqësi.

Nikotina në Shisha i bën njerëzit po aq të varur sa nikotina në cigare ndaj lënia e saj mund të marrë pak kohë.

Pak ditë pasi ta keni lënë do të vini re ndryshimet dhe përmirësimet në shëndetin dhe cilësinë e jetës suaj.

Arsyet pse duhet ta lini Shisha-n:

Zvogëloni shanset për infektimin e gojës nga bakteret

Zvogëloni shanset për t’u prekur nga kanceri dhe turbekulozi

Parandaloni sëmundjet e zemrës

Bëni një jetë më të shëndetshme

Më parë turbekulozi në vendet e Lindjes së Mesme lidhej me Shishën

Monoksidi i karbonit (nga qymyri) është 30 herë më i vështirë për tu tretur në ujë,sesa oksigjeni.

Në një thithje të vetme ata që konsumojnë shisha thithin deri në 200 herë më shumë tym se nga një cigare.

Pirja e duhanit vret rreth 114,000 njerëz në Britani të Madhe çdo vit.

Sa më e gjatë seanca me nargjile, aq më shumë nikotinë dhe toksina merrni.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0084438323974609
    array(1) { ["section"]=> string(102) "a-eshte-shisha-e-demshme-per-shendetin-keto-fakte-te-frikshme-do-t-ju-bejne-te-mos-e-perdorni-me-54902" }