INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
A e gjeni dot sa produkte ALEXA janë shitur për 2018?

A e gjeni dot sa produkte ALEXA janë shitur për 2018?

Publikuar më: 18:48 06-01-2019

Amazon ka pasur kulmin e suksesit vitin që lam pas.Më shumë se 100 milionë pajisje me Alexa të inkorporuar janë shitur. Ky është numri shumë i rrallë i vërtetë që SVP Amazon i pajisjeve dhe shërbimeve, Dave Limp zbuloi më parë këtë javë. Kjo nuk do të thotë se Amazon ka vendosur më në fund të jetë plotësisht transparent në lidhje me shitjet e pajisjeve. Limp nuk do të japë një numër për këtë. Në vend të kësaj, thotë Limp në , Amazon janë shitur Dots gjatë janarit, pavarësisht nga "shtyrja e paletave të Echo Dots mbi 747 dhe marrja e tyre nga Hong Kongu këtu sa më shpejt që të jetë e mundur".
Por përsëri në atë 100 milionë pavarësisht se si llogaritet, është mbresëlënëse ose një problem serioz për Amazon. Nga njëra anë, 100 milionë, pavarësisht në krahasim me numrin e telefonave që kanë Siri ose Google Assistant të para-instaluar. Nga ana tjetër, fjala "e para-instaluar" është gjëja kryesore për t'u kushtuar vëmendje.
Mund të ndodhë tani në botën e ndihmësve inteligjentë si në çdo "përplasje" platformash, numrat dalin përpara nga qendrat dhe Amazon ka rolin udhëheqës në shumë prej këtyre numrave: më shumë se 150 produkte me Alexa të ndërtuara, më shumë se 28,000 pajisje të zgjuara në shtëpi që punojnë me Alexa të bëra nga më shumë se 4,500 prodhuesit, dhe mbi 70,000 aftësi të tjera të Alexa. Numrat për Google Assistant ishin më të ulëta përgjatë bordit herën e fundit që i kemi dëgjuar, por është e mundshme që Google do të përdorë CES-in për t'u kontrolluar me ato të reja.
Strategjia e Amazonës për Alexa zbulon një filozofi themelore: flasim butë dhe i fuqizojnë të gjithë që vetëm të shesin.

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0065348148345947
    array(1) { ["section"]=> string(58) "a-e-gjeni-dot-sa-produkte-alexa-jane-shitur-per-2018-83605" }