INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION MED+ SPORTS VIDEOS
6 tipat e meshkujve që duhet t'ju qëndroni larg

6 tipat e meshkujve që duhet t'ju qëndroni larg

Publikuar më: 12:54 04-10-2017

A jeni të specializuar në zgjedhjen e njeriut të gabuar? Pa frikë, para se të zhytesh në një histori dashurie, lexo këshillat e mëposhtme!

Për fat të keq, ky është rasti: disa prej nesh kanë prirje shumë të veçantë për të gjetur gjithmonë njeriun e gabuar. Fat i keq? Ndoshta. Pamundësia për të parë mbi “shkëndijën e artë” në sy? Ndryshimi i rrugës ose të paktën të provuarit është e mundur, vetëm kërkoni disa këshilla për të parë nga larg përfaqësuesit e seksit të fortë dhe mbani një distancë nga veprime që ju bëjnë të vuani. Ja çfarë duhet të bëni:

“Përballë tij”: Sa herë e keni menduar, imagjinuar, shpresuar? Para se të nisim një marrëdhënie, ne përpiqemi të vëzhgojmë kë kemi përballë, duke mësuar të njohim sinjalet paralajmëruese, para se gjërat të ndodhin… Ja pesë lloje meshkujsh që duhet t’i shmangim në mënyrë kategorike, për të mos qarë pastaj në telefon me shoqen më të ngushtë dhe të gjendemi me humorin e rënë në tokë:

Gënjeshtari: Larg gënjeshtarit kronik, e të fshehtë sepse është shumë i zoti të gjejë gjithmonë një justifikim të vlefshëm: çdo vonesë shoqërohet me një shpjegim të saktë dhe duket se ka një shpjegim të qartë për tu bërë i besuar. Duke u kënaqur me një fasadë të pastër, mund të jetë ekstremisht e dëmshme, sepse ndjekja e gënjeshtrave humb shëndetin tonë. Le të udhëhiqemi nga intuita, pasi ne gratë sa të shpërqendruara jemi, aq jemi dhe të pamposhtura. Duhet të marrim jetën tonë në dorë dhe ta shohim qartë të vërtetën, duke e parë ashtu siç është mashkullin perfekt, me qetësi, dhe pa nxitim.. Hakmarrja duhet të jetë e ftohtë. Mos e harroni këtë!

Unë jam unë dhe ju…: Kjo shprehje e vjetër e narcisit është mbrojtëse në situata të tilla, për të dalluar kur partneri është krejtësisht egoist, plot vetëbesim, e dëshiron gjithë kohës të flasë për veten, dhe dëgjon pak të tjerët, sidomos ata që i qëndrojnë pranë. Në qoftë se partneri dëshiron të qëndrojë gjithmonë në qendër të skenës, dhe e gjen mënyrën për të tërhequr gjithë vëmendjen tek vetja, duhet të bëjmë kujdes: nuk do të pranojë kritikat dhe nuk do të pranojë gabimet, sepse padyshim do të jetë faji jonë nëse është i pafat, e i varfër. Le të kujtojmë që brenda një sjelljeje megalomane, fshihet një personalitet i brishtë dhe i pasigurte: duhet të jemi të vetëdijshëm kur duam të dalim nga situata sepse është e padobishme pastaj të qash për qumështin e derdhur.

Sindromi “Otello”: Një burrë xheloz ka të ngjarë të na bëjë të jetojmë një ferr të vazhdueshëm. Xhelozia e mbush mendjen e tij me situata që ai fantazon, duke parë gjëra që nuk ekzistojnë dhe duke të bërë fajtore, duke nxitur sjellje keqdashëse ose inkurajuese, ndaj burrave të tjerë që nuk i kemi pasur kurrë. Kur xhelozia bëhet kronike dhe irracionale, diskutimet janë të pashmangshme dhe mund të vazhdojnë çdo ditë, duke zënë kohën dhe kujtesën e ‘smartphonëve’, ku zënkat bëhen edhe virtuale. Siç këngëtarja Gianna Nannini këndonte: “Kjo dashuri është një dhomë gazi”: mirë, të vrapojmë para se të mbytemi. Amen!

Për “Oscar”: Ja një subjekt i mirë që duhet të njihet sa më parë dhe të shmanget pa vonesa. Kur miqtë tuaj në mënyrën e të parit janë gabim, puna juaj nuk funksionon, si grua nuk jeni në lartësinë e duhur, atëherë jeni në praninë e një manipuluesi. Ky tip i njeriut ishull, e përdor dashurinë si mall, dhe e vendos atë me shpatulla pas muri, duke zhvilluar një varësi emocionale, larg viteve, nga një çift konstruktiv dhe i qetë. Kur na kërcënon se do largohet dhe do e humbasim përgjithmonë dashurinë e tij të vërtetë, gjëja më e mirë që mund të bëjmë është ta lëmë të ikë: të humbësh atë që kundërshton dhe fajëson të tjerët, do të jetë vetëm shërim për vetëvlerësimin tonë.

“Peter Pan”: E ka kaluar me kohë adoleshencën, por adoleshent duket ende, veçanërisht nga pikëpamja emocionale. Ai nuk i pëlqen rregullat, nuk angazhohet në punë, as nuk tregon shumë interes për të hyrë në lojë: i papërgjegjshëm dhe gjithmonë në ikje. A është gabim i shpeshtë? Ndjeni në faj dhe mendoni se mund të ndryshoni atë. Fjalët nuk vlejnë: është e mundur të filloni të merrni seriozisht në konsideratë atë që një person thotë vetëm kur përputhet me rrethanat, me faktet. Nëse ndonjëherë do të ndodhë. Por a kemi me të vërtetë dëshirë të plakemi duke pritur që diçka të ndodhë? Le ta mendojmë….

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0032989978790283
    array(1) { ["section"]=> string(53) "6-tipat-e-meshkujve-qe-duhet-t-ju-qendroni-larg-38074" }