INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
5 mënyra për të forcuar kujtesën [VIDEO]

5 mënyra për të forcuar kujtesën [VIDEO]

Publikuar më: 14:17 31-10-2017

Kujtimet janë disa blloqe që ndërtojnë biografinë tonë dhe na tregojnë çfarë kemi bërë por ata luajnë edhe një rol jetësor në krijimin e një identitetit.

Mirëpo mbingarkimi i trurit me shumë informacione, stresi, kequshqyerja ndikon në rënien e mprehtësisë së kujtesës sonë.

Revista mjekësore "Medical News Today" ka renditur 5 mënyrat se si në të forcojmë kujtesën tonë.

Sipas saj nëse në ushqehemi me një dietë të shëndetshme do shohim përmirësim në memorizimin e gjërave.

Është e rëndësishme që ne dietën tonë të jenë dhe produktet si avakado,kanella, bishtajat, vaji i ullirit, arrat, dhe peshku.

Stërvitja e turpit është një tjetër mënyrë për të ndihmuar mendjen tonë.

Shtimi i punëve ka bërë që njerëzit të flenë më pak, studiuesit këshillojnë që marrja e një gjumi të shkurtër e ndihmon trurin të çlodhet dhe të memorizoj më shumë.

Dy mënyra të tjera për të pasur një kujdes të shëndetshme është dhe stërvitja e turit me lojëra inteligjence, meditimi dhe dëgjimi i muzikës.

 

radio TV

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0015928745269775
    array(1) { ["section"]=> string(39) "5-menyrat-per-te-forcuar-kujtesen-40555" }