INTV NEWS SHOWBIZ MAGAZINA MUSIC MOVIES FASHION SMART MED+ SPORTS VIDEOS
5 gjëra që duhet të dini për ekoseksualitetin

5 gjëra që duhet të dini për ekoseksualitetin

Publikuar më: 13:13 05-09-2017

Ka lidhje me zogjtë dhe bletët…

Keni dëgjuar dikë të thotë se janë ekoseksualë? Edhe pse nuk mund të dini asgjë rreth kësaj fjale, vetë termi të bën të imazgjinosh njerëzit të ndërthurur me natyrën në mënyrë seksuale, por në të vërtetë është diçka më shumë se kaq. Annie Sprinkle dhe Beth Stephens, artiste, eksperte të ekoseksualizmit dhe autore të librit “The explorer’s Guide to Planet Orgasm” e përshkruajnë këtë term si: “Ti nuk e sheh  natyrën si nënën tënde, por si të dashur dhe e eksploron në mënyrë seksuale, erotike dhe seksi.” Kjo nënkupton shumë gjëra, si të përlyesh në baltë apo të ecësh nudo në mal. Thënë këto, ja 5 gjëra që duhet të dini për t’u njohur më mirë me ekoseksualitetin dhe pse jo, të zbuloni diçka të re nga vetja.

Ti mund të jesh ekoseksual
Edhe pse mbi 15.000 njerëz në botë mund ta konsiderojnë veten të tillë, Sprinkle dhe Stephens thonë se ky term mund t’I përshtatet kujtdo. Kjo sepse ju mund të jeni nga gjini të ndryshme dhe të keni preference seksuale të ndryshme qoftë heteroseksuale, homoseksuale, biseksuale dhe përsëri të jeni ekoseksualë. Vetë fakti se e pranojmë botën rreth nesh si pesë të eksperiencës tonë seksuale na bën të tillë.

Është një mënyrë për të mbështetur mjedisin
Po, mund të jetë një lloj identiteti seksual, por gjithashtu edhe një mënyrë për të shprehur anën tuaj ambientaliste. Mendoni kështu: Kur e doni Tokën, doni të gjeni çdo mënyrë të nevojshme për të mbrojtur shëndetin e saj. Jud he Toka keni një lidhje ku jep edhe merr, jo vetëm merr, merr, merr. Sipas Sprinkle dhe Stephens, duke vepruar këshut, mund t’ju ndihmojë të reduktoni stresin, të stimuloni endorfinën dhe të hapni më shumë zemrën dhe të keni më shumë ndienja dhe dashamirësi për gjëra që janë ndryshe nga ju.

Mund të keni marrëdhënie normale seksuale me njerëz të tjerë
Epo, njerëzit janë pjesë e natyrës, por që të jeni edhe më afër me të, provoni të bëni më shumë seks në natyrë si dhe të përdorni stimulues natyralë dhe jo kimikate. Kjo mund të rritë më shumë kënaqësinë sesksuale.

Seks me pemët? Jo detyrimisht e kërkueshme
Ka shumë mënyra për të bërë “seks” me natyrën. Jeni ju që vendosni sa larg doni të shkoni. Sipas Stephen dhe Sprinkle disa nga mënyra janë: bëjini masazh Tokës me këmbë, notoni nudo në det, thuaji në çdo moment Tokës se e dashuroni, flisni me bimët me fjalë provokuese dhe ricikloni. Gjithashtu mund të bëni seks me partnerin nabar apo të merrni rrezet e diellit në një plazh nudistësh.

Nuk është kult!
Sprinkle dhe Stephens zyrtarizojnë “ceremoni martese” të njerëzve me Tokën, nëpërmjet performancave artistike, betimeve tradicionale dhe i lidhin këto me  elementët e Tokës (si qielli apo deti). "Bëni zotime për të dashur, për të nderuar dhe për të adhuruar tokën dhe për të pranuar se jeni vetë ju Toka". Dhe kur i bëni këto premtime, ato mbartin çështje më praktike, duke ju bërë të mendoni për ndotjen e saj. "Martesa" ju detyron të rishikoni marrëdhënien tuaj me Tokën dhe gjithmonë ta trajtojni atë mire dhe me dashuri. Interesante!

 

 

5 gjëra që duhet të dini për ekoseksualitetin

Ka lidhje me zogjtë dhe bletët…

Keni dëgjuar dikë të thotë se janë ekoseksualë? Edhe pse nuk mund të dini asgjë rreth kësaj fjale, vetë termi të bën të imazgjinosh njerëzit të ndërthurur me natyrën në mënyrë seksuale, por në të vërtetë është diçka më shumë se kaq. Annie Sprinkle dhe Beth Stephens, artiste, eksperte të ekoseksualizmit dhe autore të librit “The explorer’s Guide to Planet Orgasm” e përshkruajnë këtë term si: “Ti nuk e sheh  natyrën si nënën tënde, por si të dashur dhe e eksploron në mënyrë seksuale, erotike dhe seksi.” Kjo nënkupton shumë gjëra, si të përlyesh në baltë apo të ecësh nudo në mal. Thënë këto, ja 5 gjëra që duhet të dini për t’u njohur më mirë me ekoseksualitetin dhe pse jo, të zbuloni diçka të re nga vetja.

Ti mund të jesh ekoseksual

Edhe pse mbi 15.000 njerëz në botë mund ta konsiderojnë veten të tillë, Sprinkle dhe Stephens thonë se ky term mund t’I përshtatet kujtdo. Kjo sepse ju mund të jeni nga gjini të ndryshme dhe të keni preference seksuale të ndryshme qoftë heteroseksuale, homoseksuale, biseksuale dhe përsëri të jeni ekoseksualë. Vetë fakti se e pranojmë botën rreth nesh si pesë të eksperiencës tonë seksuale na bën të tillë.

Është një mënyrë për të mbështetur mjedisin

Po, mund të jetë një lloj identiteti seksual, por gjithashtu edhe një mënyrë për të shprehur anën tuaj ambientaliste. Mendoni kështu: Kur e doni Tokën, doni të gjeni çdo mënyrë të nevojshme për të mbrojtur shëndetin e saj. Jud he Toka keni një lidhje ku jep edhe merr, jo vetëm merr, merr, merr. Sipas Sprinkle dhe Stephens, duke vepruar këshut, mund t’ju ndihmojë të reduktoni stresin, të stimuloni endorfinën dhe të hapni më shumë zemrën dhe të keni më shumë ndienja dhe dashamirësi për gjëra që janë ndryshe nga ju.

Mund të keni marrëdhënie normale seksuale me njerëz të tjerë

Epo, njerëzit janë pjesë e natyrës, por që të jeni edhe më afër me të, provoni të bëni më shumë seks në natyrë si dhe të përdorni stimulues natyralë dhe jo kimikate. Kjo mund të rritë më shumë kënaqësinë sesksuale.

Seks me pemët? Jo detyrimisht e kërkueshme

Ka shumë mënyra për të bërë “seks” me natyrën. Jeni ju që vendosni sa larg doni të shkoni. Sipas Stephen dhe Sprinkle disa nga mënyra janë: bëjini masazh Tokës me këmbë, notoni nudo në det, thuaji në çdo moment Tokës se e dashuroni, flisni me bimët me fjalë provokuese dhe ricikloni. Gjithashtu mund të bëni seks me partnerin nabar apo të merrni rrezet e diellit në një plazh nudistësh.

 

Nuk është kult!

Sprinkle dhe Stephens zyrtarizojnë “ceremony martese” të njerëzve me Tokën, nëpërmjet performancave artistike, betimeve tradicionale dhe i lidhin këto me  elementët e Tokës (si qielli apo deti).
"Bëni zotime për të dashur, për të nderuar dhe për të adhuruar tokën dhe për të pranuar se jeni vetë ju Toka". Dhe kur i bëni këto premtime, ato mbartin çështje më praktike, duke ju bërë të mendoni për ndotjen e saj. "Martesa" ju detyron të rishikoni marrëdhënien tuaj me Tokën dhe gjithmonë ta trajtojni atë mire dhe me dashuri. Interesante!

radio TV

 

Të fundit

Kryesore

    LIKE Shqip Top 10

    poll
    Article Logic
    Execution time: 0.0039618015289307
    array(1) { ["section"]=> string(51) "5-gjera-qe-duhet-te-dini-per-ekoseksualitetin-36126" }